Csatáry skonal ve věku 98 let v Budapešti. Informoval o tom jeho právní zástupce. Podle maďarského listu Bors zemřel Csatáry v sobotu v nemocnici, kde podlehl zápalu plic.

Podle Wiesenthalova centra, které stíhá nacistické zločince, sehrál Csatáry klíčovou roli při deportacích tisíců Židů do tábora smrti v Osvětimi na jaře 1944. Za druhé světové války působil jako šéf maďarské policie v košickém ghettu, odkud byli Židé do tábora smrti posíláni.

Internované Židy Csatáry podle maďarských zdrojů pravidelně bil či dokonce bičoval, a to bez ohledu na okolnosti, pohlaví, věk či zdravotní stav napadených.

Csatáryho vydání se domáhalo Slovensko, které kvůli tomu formálně změnilo jeho trest smrti na doživotní vězení. Za válečné zločiny měl být Csatáry dál stíhán i v Maďarsku: maďarský soud vyšší instance tento měsíc nařídil budapešťskému městskému soudu, aby v řízení s ním pokračoval.

Maďarský soud vyšší instance tento měsíc nařídil budapešťskému městskému soudu, aby v řízení s Csatárym pokračoval. Nižší soud v červenci proces pozastavil kvůli tomu, že Csatáry byl již v minulosti za spáchané zločiny odsouzen v Československu.

Až do poloviny 90. let žil v Kanadě. Když se o něj kvůli jeho minulosti ale začaly zajímat tamní úřady, vrátil se v roce 1995 zpět do Maďarska.

Csatáryho hledalo Centrum Simona Wiesenthala

V dubnu loňského roku informovalo jeruzalémské Centrum Simona Wiesenthala maďarské úřady, že se Csatáry ukrývá někde v Budapešti. Nakonec jeho bydliště nenašly úřady, ale objevili ho reportéři britského bulvárního deníku The Sun.

Slovenský Ústav paměti národa v srpnu 2012 oznámil, že v jeho spisech je rozsudek smrti nad maďarským nacistickým zločincem Lászlóem Csatárym. Stalo se tak krátce poté, co slovenské ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že rozsudek v košickém archivu chybí.

Vydání Csatáryho na Slovensko žádala mimo jiné místní židovská komunita. "Nikdy jsme nevěřili, že se souvislosti s Csatárym dočkáme světské spravedlnosti. Vyšší moc, i když pozdě, tento problém vyřešila navzdory tomu, že zločiny proti lidskosti zůstávají nepromlčitelné," řekla ČTK v reakci na Csatáryho úmrtí mluvčí ústředního svazu židovských náboženských obcí na Slovensku Lucia Kollárová.

"Je to velmi nešťastný konec ságy, která trvala příliš dlouho," reagoval podle televize CNN ředitel jeruzalémské pobočky Wiesenthalova centra Efraim Zuroff. "Csatáry měl být postaven před soud hned po válce. Předali jsme maďarskému prokurátorovi důkazy před dvěma lety, a mělo být o to postaráno v Budapešti už před mnoha měsíci," dodal.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist