Téměř simultánní exploze výbušnin ukrytých v automobilech v Bagdádu zasáhly v sobotu především čtvrti obývané šíitskou většinou. Atentáty byly zaměřeny na trhy a rušné nákupní třídy, informovala agentura Reuters s odvoláním na policejní a lékařské zdroje.

Patnáct pumových útoků má na svědomí nejméně 91 lidských životů. Dalších 300 lidí bylo zraněno.

Nejkrvavější útok provedl sebevražedný atentátník pomocí bomby ve vozidle, kterou odpálil v obytné čtvrti v severoiráckém městě Tuz Churmato, to leží na spojnici mezi Bagdádem a Kirkúkem.

Podobně jako v Kirkúku i zde žije velmi smíšené obyvatelstvo složené z Kurdů, arabských sunnitů a šíitských Turkmenů. O kontrolu nad tímto neklidným regionem vedou spor centrální vláda s autonomní vládou iráckého Kurdistánu.

Zbabělé útoky

Washington již v sobotu označil strůjce atentátů za nepřátele islámu. Podle amerického ministerstva zahraničí byly atentáty v irácké metropoli "zbabělými" útoky, které byly "namířeny proti rodinám, jež slaví (islámský svátek) íd al-fitr" po skončení postního měsíce ramadánu.

USA se domnívají, že akce nesla všechny znaky operací irácké Al-Káidy. Ministerstvo zopakovalo, že stále platí nabídka na vyplacení deseti milionů dolarů (194 milionů korun) za informaci, která by pomohla dopadnou nebo zabít vůdce irácké odnože Al-Káidy abú Bakra Bagdádího.

"Přihlásil se k mnoha útokům spáchaným v Iráku od roku 2011 včetně nedávné operace ve věznici Abú Ghrajb u Bagdádu, i útoku na ministerstvu spravedlnosti," sdělilo americké ministerstvo ve svém prohlášení.

Série 17 pumových útoků si v sobotu vyžádala podle nenovějších informací 91 mrtvých a na 300 zraněných. Téměř simultánní exploze výbušnin v Bagdádu zasáhly především čtvrti obývané šíitskou většinou a soustředily se na trhy, kavárny a rušné nákupní třídy.

Útoky se odehrály na závěr oslav islámského svátku Íd al-Fitr, který muslimové slaví po skončení postního měsíce ramadánu. Letošní ramadán byl v Iráku obzvlášť krvavý, podle bilance agentury AFP přišlo při násilnostech v zemi o život přes 800 osob.

Podle agentury AP je bilance sobotních atentátů nejvyšší od 20. července, kdy útoky na dvě věznice nedaleko Bagdádu a další násilnosti připravily o život 71 osob.

Růst násilí vyvolává obavy, aby se na iráckém území nerozpoutalo podobné sektářské násilí jako to, které v letech 2006-2007 dovedlo Irák na pokraj občanské války, poznamenala agentura AP.

Související