Letošní ročník Festivalu vzájemné inspirace: Mutual Inspirations Festival, který se koná ve Washingtonu, bude oslavou života a odkazu bývalého českého prezidenta, disidenta a dramatika Václava Havla.

Festival se bude konat od 5. září do 31. října 2013 a jeho součástí budou desítky akcí, mimo jiné divadelní představení, promítání filmů, koncerty či diskuze, uvedlo české velvyslanectví v USA.

"Havlova oddanost demokracii připomíná činy otců zakladatelů Spojených států. Jeho životní příběh, který někteří přirovnávají k jeho absurdním hrám, vyústil v opravdový americký šťastný konec - bývalý vězeň svědomí byl zvolen do nejvyšší funkce v zemi," uvedl český velvyslanec v USA Petr Gandalovič.

Patrony festivalu jsou Havlova manželka Dagmar, bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová a bývalý český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Dvouměsíční festival se bude konat na mnoha místech ve Washingtonu, v národní galerii, na Georgetownské univerzitě či v knihovně amerického Kongresu. Diváci budou moci zhlédnout například dokumentární filmy Občan Havel jede na dovolenou či Václav Havel, Praha - Hrad. Vstup na velké množství akcí bude zdarma.

Festivalem vzájemné inspirace česká ambasáda ve Washingtonu upozorňuje na provázanost česko-amerických vztahů a každý rok se zaměřuje na jednu z významných českých osobností.

 

Jde již o jeho čtvrtý ročník. Ten první se věnoval Tomáši Garrigueovi Masarykovi, druhý Antonínu Dvořákovi a loňský ročník pak režiséru Miloši Formanovi.