Írán je seriózně připraven opět jednat se světovými mocnostmi o svém jaderném programu s cílem vyřešit spor se Západem v této věci. Je-li stejně připravena i druhá strana, budou obavy Západu rychle rozptýleny. Na první tiskové konferenci po inauguraci to prohlásil nový íránský prezident Hasan Rúhání.
Dosavadní letitá jednání ale k výsledku nedospěla.
"Co je pro nás důležité, je praktická politika a strategie Spojených států. Jestliže Spojené státy ukážou dobrou vůli a záměry...bez jakékoliv tajné agendy, jestliže přistoupí k rozhovorům takto, pak bude cesta otevřená," citovaly Rúháního agentury.
"Jsme připraveni na to, abychom bezodkladně zahájili seriózní a významné rozhovory s ostatními stranami. Jsem si jistý, že vzájemné obavy lze zanedlouho rozptýlit," prohlásil Rúhání. Dodal, že požadavky se musí pohybovat v právním rámci a v realistické rovině.
Uranu se Teherán nevzdá
Západní státy v čele s USA a Izraelem podezřívají v posledních letech Írán ze snah vyrobit atomovou zbraň. Teherán obvinění odmítá s tím, že mu jde jen o jadernou energetiku.
USA podle Rúháního nemá přesnou představu o tom, co se v Íránu děje, a americké reakce na jeho zvolení nebyly odpovídající. "Chování a prohlášení Washingtonu si protiřečí," dodal Rúhání na tiskové konferenci.
Odborníkům z MAAE však dosud neumožňuje volný přístup ke všem svým jaderným provozům. Podle informace íránské exilové opozice z poloviny července dokonce íránský režim údajně tajně buduje na severu země nový objekt svého jaderného programu.
Rúhání, který se ujal svého úřadu v sobotu, hned po červnovém zvolení odmítl požadavek světových mocností, aby Teherán ustoupil od obohacování uranu na vyšší stupeň. Problém jaderného programu lze řešit výhradně diplomaticky, sankce a hrozby nejsou účinné, prohlásil. Jaderné aktivity Íránu jsou legální, zdůraznil.
Írán nabídne jednání a ropa hned zlevňuje
Jeho slova se okamžitě odrazila na světových trzích, kde ceny ropy ve druhé polovině dne výrazně oslabily. Zmírnily se i obavy z výpadků dodávek, přestože napětí na Blízkém východě přetrvává.
Cena severomořské ropy Brent ke konci obchodování klesla o asi 60 centů na 108,10 dolaru za barel a předtím se propadla až na 107,46 USD, více než dva a půl dolaru pod páteční čtyřměsíční maximum nad 110 dolary. Americká lehká ropa WTI oslabila o 1,20 dolaru na 105,30 USD za barel.
K poklesu cen od počátku týdne přispívá zvyšování těžby ropy v Libyi, kde produkce minulý týden kvůli stávce zaměstnanců ropných zařízení prudce klesla.
Rúhání je zkušený vyjednávač
Takzvaná skupina 5+1, v níž jsou zastoupeni stálí členové Rady bezpečnosti OSN a Německo, už léta vyjednává s Teheránem o jeho jaderném programu. Jejím cílem je přimět Írán, aby dokázal, že jeho jaderný vývoj není určen k vojenským účelům.
Rúhání byl v minulosti vyjednávačem v jaderných otázkách a právě on vyjednal dočasné zastavení obohacování uranu. Při nynějších rozhovorech to ale íránští vyjednávači odmítají. Od loňska se uskutečnilo šest kol jaderných jednání, žádné z nich ale nepřineslo sebemenší průlom.
Nový íránský prezident hovořil i o svém kabinetu, jehož složení prezentoval parlamentu na nedělní inauguraci. Rúhání slíbil odpovědnost a transparentní jednání vlády, která se skládá převážně ze zkušených technokratů působících za minulých umírněnějších prezidentů Alího Akbara Hášemího Rafsandžáního (1989-1997) a Mohammada Chátamího (1997-2005).
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist