Po osmi letech vlády konzervativního Mahmúda Ahmadínežáda oficiálně stanul v čele Íránu Hasan Rúhání. 64letý duchovní má blízko k umírněné i proreformní íránské politické scéně, současně má blízko k vládnoucímu kléru.

Bývalý hlavní vyjednávač v rozhovorech o jaderném programu v roce 2004 schválil dočasné pozastavení procesu obohacování uranu a zasazuje se o zlepšení vztahů se západními mocnostmi. Jako bezpečnostní poradce měl blízko ke svým předchůdcům - íránským prezidentům Rafsandžánímu a Chátámímu.

Hasan RúháníNarodil se 12. listopadu 1948 v nábožensky založené rodině jako Hasan Feridon. Příjmení si později změnil na Rúhání, což v perštině znamená duchovní. Studiu náboženství se věnoval už v dětství. V 70. letech nakonec vystudoval práva na Teheránské univerzitě, doktorát získal na Kaledonské univerzitě ve skotském Glasgow.

V minulosti hlasitě kritizoval Američany podporovaný autokratický režim šáha Rezy Pahlavího. Tehdy na sebe upoutal pozornost Rúholláha Chomejního, který byl vůdcem revoluce, jež v roce 1979 šáha svrhla. Po revoluci Rúhání vystřídal řadu funkcí ve státní správě, dvacet let byl poslancem.

 

V 80. letech se sblížil s bývalým prezidentem Akbarem Hášemím Rafsandžáním, kterému dělal v letech jeho úřadování bezpečnostního poradce. Od konce 80. let do roku 2005 byl Rúhání předsedou vlivné Nejvyšší rady národní bezpečnosti a dělal bezpečnostního poradce liberálněji založeného Mohammada Chátamího, který vystřídal ve funkci prezidenta Rafsandžáního.

Ahmadínežád propásl zlatou příležitost

Jako hlavním íránský vyjednávač v oblasti jaderných programů se v letech 2003 až 2005 vyslovoval pro kompromis s EU a Íránci tehdy souhlasili s pozastavením aktivit souvisejících s obohacováním uranu. Poté, co se prezidentem stal Mahmúd Ahmadínežád, Rúhání na funkci rezignoval. Vystřídal ho ultrakonzervativec Alí Larídžání a jaderný program byl obnoven.

O dva roky později v rozhovoru, který zveřejnil íránský deník Džamedžam, Rúhání kritizoval vládní zahraniční politiku. Tehdy řekl, že Ahmadínežád vládne pomocí dopisů a sloganů a nedokáže využít pro Írán příznivou mezinárodní situaci. Potíže, které měla tehdy americká armáda v Iráku a Afghánistánu, označil za "zlatou" příležitost pro Írán.

Ahmadínežáda Rúhání kritizoval i letos v dubnu na předvolebním shromáždění, když citoval z hodnocení Mezinárodního měnového fondu (MMF). Podle něj je v Íránu třicetiprocentní inflace, třináctiprocentní nezaměstnanost a stagnující ekonomika. Ahmadínežádovi se podle Rúháního nepodařilo postavit hospodářství na nohy, i když měl za osm let svého vládnutí k dispozici příjmy z ropy v hodnotě přes 700 miliard dolarů.

Toho uranu se nevzdám

Krátce po svém zvolení prezidentem Rúhání slíbil, že hodlá íránský jaderný program otevřít kontrole a docílit zrušení sankcí; prohlásil ale také, že se Írán technologie obohacování uranu nevzdá.

Rúhání po svém zvolení také slíbil, že se zasadí o propuštění dvou íránských politických vězňů Mahdíma Karrúbího a Míra Hosejna Músávího, kteří byli neúspěšnými kandidáty prezidentských voleb v roce 2009 a jsou drženi v domácím vězení.

Po svém zvolení Rúhání avizoval, že se vydá "cestou modernizace", ovšem zřejmě ne v případě vztahů s Izraelem. V pátek na teheránském propalestinském shromáždění prohlásil, že Izrael považuje za cizí těleso, které musí být odstraněno.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist