Téměř tři čtvrtiny Bulharů považují život ve své zemi za "nesnesitelný", zjistil nový průzkum veřejného mínění, který v sobotu zveřejnil Open Society Institute. Průzkum se uskutečnil po týdnech protestů proti vládě a zhoršující se ekonomice.

Podle průzkumu si 72 procent dotázaných myslí, že politická situace v zemi je "nesnesitelná", zatímco 22 procent ji označilo za "snesitelnou". Pouze dvě procenta dotázaných popsalo současnou situaci jako "normální" a zbylí se nevyjádřili.

Průzkum podle agentury AFP také zjistil, že téměř 40 procent lidí si přeje okamžitou rezignaci vlády premiéra Plamena Orešarského, jehož menšinový kabinet nastoupil k moci koncem května.

Dvě třetiny Bulharů také uvádějí, že ekonomická situace se během posledního roku zhoršila, byť 70 procent dotázaných zároveň vyslovilo spokojenost s tím, že je země členem Evropské unie. Naopak 67 procent účastníků průzkumu si nepřeje, aby Bulharsko přijalo euro.

Týdny protestů, uvěznění poslanci v parlamentu

V Bulharsku se již více než měsíc konají demonstrace za odstoupení Orešarského a celého jeho kabinetu. Nová politická krize tam propukla 14. června kvůli zvolení kontroverzního šéfa tajných služeb Deljana Peevského, podezřelého v minulosti z účasti na korupční aféře, který je zároveň spolumajitelem mediálního impéria. Přitom k úkolům Státní agentury pro národní bezpečnost (DANS) patří i boj proti závažné kriminalitě včetně korupce.

Ve středu se demonstrantům povedlo dokonce zablokovat parlament, že v něm poslanci museli strávit noc. Vysvobodila je až policie.

Středeční blokáda bulharského parlamentu

40 dní protestů v Bulharsku

Mnoho obyvatel bývalého komunistického Bulharska, které je nejchudším státem Evropské unie, považuje politiky za zkorumpované, neschopné a netečné vůči osudu obyčejných lidí. Ze 7,3 milionu obyvatel země jich 13,4 procenta vydělává 566 leva (asi 7500 korun) minimální měsíční mzdy, uvedl v nové studii bulharský odborový svaz KNSB.

40 dní protestů v Bulharsku