V neděli, přesně v deset hodin večer, v Indii po 163 letech poslali poslední telegram. Službu, o kterou se v posledních letech zajímalo stále méně a méně lidí, přišly najednou využít tisíce Indů.
Telegrafní úřady byly na příliv zákazníků připraveny a posílily proto personál. Telegramy byly buď doručeny ještě v noci, nebo se k adresátům dostanou během pondělka, řekl agentuře AFP hlavní manažer telegrafní služby Šamím Akhtar.
Lidé nejčastěji posílali pozdravy svým příbuzným. Mezi zprávami ale byla třeba jen věta "Konec ikonické služby". Vůbec poslední telegram bude zachován jako muzejní kousek.
Mezi těmi, kdo si v hlavním městě Dillí přišli poslat úplně poslední telegramy, byli ženy v domácnosti, studenti i kondiční běžci, kteří si na telegrafní úřad odskočili z ranního joggingu. Mnoho z nich telefonovalo nebo posílalo esemesku svým blízkým, aby od nich dostali adresu, na kterou by mohli telegram odeslat.
Můj první telegram
Pro některé to bylo zároveň poprvé i naposledy, co služby telegramů využili. Včetně dětí, které přišly v doprovodu svých rodičů.
"Telegram posílám vůbec poprvé. Je pro mou 96letou babičku, která žije v jedné vesnici u Tiruččiráppalli," řekl agentuře PTI právník čekající ve frontě.
"Ještě nikdy tu nebyl takový provoz. Jsou tu lidi, co posílají i dvacet telegramů najednou," řekl zaměstnanec telegrafu Randžana Dás. "Kdyby tu byl takovýhle provoz celý rok, tak by tu službu nezrušili," poznamenal jeho kolega Vinod Rai.
Česká pošta ve středu po 160 letech zruší posílání telegramů. Stop. - čtěte ZDE
Historický telegram. Čínský prezident napsal na Tchajwan. A dostal odpověď - čtěte ZDE
Služba, známá všeobecně jako "tár", tedy drát, skončila kvůli narůstajícím finančním ztrátám. Cena za poslání jednoho telegramu se pohybovala od 29 rupií (v přepočtu asi deset korun) a na kolech ho doručovali pracovníci telegrafní služby.
Jen za posledních sedm let služba zaznamenala ztrátu 250 milionů dolarů. Počet uživatelů mobilních telefonů v dubnu zatím dosáhl na astronomické číslo 867 milionů, informuje agentura AP.
"I když komunikujeme prostřednictvím vylepšujících se moderních prostředků, uchovejme si kousek dějin," zněl jeden z posledních poslaných telegramů. "Tohle dobře schovej jako kousek historie, mami," stálo na dalším.
V dobách před rozmachem mobilních telefonů a internetu byla telegrafní síť v Indii hlavním druhem komunikace na velké vzdálenosti. Jen během krvavého dělení subkontinentu na Indii a Pákistán po získání nezávislosti na Velké Británii v roce 1947 bylo odesláno 20 miliard telegramů, píše AFP.
Konec jedné éry moderních dějin. V Indii už nebude možné poslat telegram
Ve vrcholných dobách své slávy v roce 1985 posílala státní telegrafní služba 600 tisíc telegramů denně po celé Indii, ale tento počet se zmenšil na současných 5000 denně, dodal Akhtar. Většinu z nich navíc odesílaly jen vládní úřady.
Za celý rok 2012 bylo odesláno 40 tisíc telegramů. Na klesající zájem poskytovatel reagoval propouštěním zaměstnanců. "Propouštět jsme začali v roce 2008... do této chvíle jsme dali výpověď 90 procentům našich pracovníků a zbývá posledních 968 zaměstnanců," vysvětluje Akhtar.
Poslední telegram v Česku byl poslán 31. března 2010. Česká pošta službu po 160 letech zrušila kvůli klesajícímu zájmu o její využití. Za poslední rok bylo každý měsíc odesláno v průměru 63 telegramů, ty byly v době e-mailů a sms zpráv navíc příliš drahé - cena za jedinou větu se mohla dostat až na 200 korun.
Namísto telegramů Česká pošta přišla se službou "DopisOnline". Stačí korespondenci či fakturu napsat na svém počítači, uložit ji jako soubor PDF a odeslat ji přes internet na poštu, která ji vytiskne, vloží do obálky a odešle adresátovi.
Konec jedné éry moderních dějin. V Indii už nebude možné poslat telegram
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist