Prezident Miloš Zeman jedná jako feudální vládce, který své vlastní mocenské zájmy staví na roveň s blahem země, napsal v komentáři ke středečnímu jmenování vlády Jiřího Rusnoka německý deník Frankfurter Rundschau. Podle rakouského listu Die Presse se český prezident chová, jako by nebyl nejvyšší, ale jedinou instancí v zemi, i pověstný slon v porcelánu si podle vídeňského deníku asi počíná uvážlivěji než Zeman ve svém úřadě.
"Mluvit o nadstranickém kabinetu expertů by bylo zcela scestné," poznamenává k Rusnokově vládě Frankfurter Rundschau v komentáři nazvaném "Český feudalismus". Zeman podle něj sice jejím jmenováním neporušil ústavu, ale "vysmál se jejímu demokratickému duchu, když obešel parlament a shromáždil okolo sebe své politické kamarády - údajně proto, aby řídili zájmy země".
"Prezident Miloš Zeman jedná jako feudální vládce, který ve své pýše staví osobní mocenské zájmy na roveň s blahem země," soudí list a připomíná, že "v nejhorším případě" může Rusnokův kabinet vládnout až do řádných voleb v příštím roce.
"Parlament je totiž nejen vymanévrován, ale jako ve státní říši je až do další cesty k volebním urnám prakticky zbaven moci. I když poslanci ministrům odepřou důvěru, může kabinet vládnout dál," píše Frankfurter Rundschau.
Slon na Hradčanech
Po sérii sledovacích a korupčních afér tak podle něj nyní Česku hrozí politická blokáda a možná i státní krize, kterou je ale stále možné odvrátit. "Je naděje, že zákonodárci pochopí, že tu jde o víc než jen o mocenský boj mezi prezidentem a parlamentem. Mohou sami sebe poslat domů a vyzvat občany, aby dali politikům v nových volbách nový mandát," uzavírá německý deník.
Rusnokův kabinet vládne sněmovně navzdory. Nenechte se otrávit hlupáky, řekl Zeman - čtěte ZDE
Šéfka sněmovny Němcová si odmítla připít s novou vládou. Je toxická, prohlásila - čtěte ZDE
Die Presse v komentáři nazvaném "Slon na Hradčanech" konstatuje, že Češi dobře věděli, koho si v lednu volí svým prezidentem. Připomíná jeho "prořízlou pusu" i konzumaci alkoholu, na kterou sám Zeman nedávno narážel, když zmiňoval, že druhou světovou válku prohrál abstinent Adolf Hitler.
"Od doby, co sídlí na Pražském hradě, chová se, jako by nebyl nejvyšší, ale jedinou instancí. Slon v obchodě s porcelánem jedná nejspíš uvážlivěji než Zeman v prezidentském úřadě," charakterizuje hlavu státu rakouský list.
Tím, že trval na jmenování premiéra "podle svého gusta", se podle Die Presse sice "na papíře" držel ústavy. "Jmenovat vládu, která nedostane souhlas parlamentu, to už není vyhledávání konfliktů, ale je to krátkozraké. Nehledě na to, že si Češi zaslouží víc než jen partičku kamarádů Zemana. Ten se zjevně považuje za neporazitelného. Asi by mu měl někdo říci, že Napoleon abstinent nebyl," vzkazuje do Prahy Die Presse.
Vláda loutek
Současné politické situaci v České republice se věnují i anglickojazyčná média, konkrétně britský týdeník The Economist a bruselský European Voice.
Miloš Zeman se snažil prakticky od nástupu do úřadu rozšířit prezidentskou moc, ale mnohem vážnější než jeho počáteční pokusy je jeho snaha využít nynější vládní krize, napsal na svém blogu britský týdeník The Economist pod titulkem Zemanovo uchopení moci. Bruselský týdeník European Voice zase dnes píše v souvislosti s nově jmenovaným kabinetem premiéra Jiřího Rusnoka o "vládě loutek".
Podle týdeníku The Economist Zemanovi předchůdci Václav Havel a Václav Klaus také místy posunovali hranice svého mandátu, ale vždy vybrali premiéra podporovaného parlamentní většinou. Ale Zeman byl zvolen poprvé v přímé volbě a tak má pocit, že má silnější mandát, napsal blog The Economist.
European Voice uvedl, že i když vládu oficiálně vybíral Rusnok, není těžké v ní rozeznat rukopis Miloše Zemana. Výsledná vláda loutek zahrnuje jména známá z předcházející úřednické vlády v letech 2009 až 2010, která vznikla v polovině neslavného českého předsednictví EU, napsal týdeník.
Tragikomický Fischer
Připomněl, že premiér tehdejší úřednické vlády Jan Fischer se vrací jako ministr financí. "Toto jmenování má v sobě něco tragikomického vzhledem k tomu, že je po své neuvážené prezidentské kandidatuře zatížen dluhy," uvedl European Voice.
Zabývá se také předcházejícím ministerským angažmá Jana Kohouta a Martina Peciny. "Pustíme-li se do popisování ostatních loutek, jde hlavně o to, jaké vazby mají mají tyto málo známé postavy k Zemanovi," napsal bruselský týdeník.
Zatímco se politická krize dál táhne, bývalý premiér Petr Nečas bojuje o očištění svého jména, píše The Economist. Žalobci požádali Poslaneckou sněmovnu, aby zrušila jeho imunitu. Poprvé v historii ČR tak může premiér čelit trestnímu stíhání, poznamenal blog. Nečas byl zvolen jako pan Čistý a možná opravdu vyčistí českou politiku, i když jinak, než měl v úmyslu, uzavřel The Economist.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist