"Bezpečnostní situace v turistických letoviscích u Rudého moře je v současném období relativně klidná, je však třeba nadále dbát zvýšené opatrnosti a zcela se vyhýbat veřejným shromážděním," uvádí ministerstvo zahraničí s tím, že ve velkých městech by se ale Češi měli mít na pozoru. Ministerští úředníci varují zejména před návštěvou Káhiry, Alexandrie i Luxoru. Právě v hlavním egyptském městě armáda v noci ze středy na čtvrtek svrhla bývalého prezidenta Muhammada Mursího.

Případné cesty mimo letoviska by tedy čeští turisté měli podnikat jen v naléhavých případech nebo v rámci organizovaných zájezdů a po konzultaci s delegátem cestovní kanceláře.

Egypt nyní vede prozatímně Adlí Mansúr. Mursího stoupenci se v pátek pokusili dostat k vojenským prostorám, kde je sesazený prezident zadržován. Při násilnostech v zemi v pátek podle ministerstva zdravotnictví a státních médií zahynulo nejméně 30 lidí a víc než 1100 utrpělo zranění. Potyčky pokračovaly i v noci a atmosféra v Káhiře byla v sobotu dopoledne napjatá.

České ministerstvo zahraničí navíc varuje před cestami do severní části Sinajského poloostrova včetně letoviska Taba. "V nejbližších dnech před zahájením postního měsíce ramadán 10. července nelze vyloučit další demonstrace a sociální nepokoje ve všech částech země, zejména pak ve velkých městech," uvedlo.