Čína a Rusko zahájily zatím největší manévry v dějinách rusko-čínské vojenské spolupráce. Do hlavního přístavu ruské tichomořské flotily Vladivostoku v pátek dorazilo sedm čínských válečných lodí, které se zapojí do vojenského cvičení Námořní součinnost 2013. Manévry začaly v zálivu Petra Velikého jižně od vladivostockého přístavu a potrvají do 12. července.

Podle ruského velení se do nich zapojí 20 plavidel, bitevní letouny a vrtulníky. Podle oficiální zprávy je hlavním cílem cvičení "další upevnění a rozvoj rusko-čínských vztahů ve vojenské sféře" a nácvik společných námořních operací.

Pro Čínu jde o zdaleka největší námořní cvičení se zahraničním partnerem, kterého se její loďstvo kdy zúčastnilo. "Toto je naše historicky nejsilnější sestava ve společném námořním cvičení," řekl čínský kontradmirál Jang Ťün-fej, který velí čínské straně manévrů.

Čínská námořní síla rok od roku roste a jako ukázku svého moderního vybavení vyslala země na akci čtyři torpédoborce, dvě nejnovější korvety s naváděnými raketami a podpůrnou loď. Podle vedení čínské armády není cvičení výstrahou pro žádnou zemi, má pouze posílit rusko-čínskou spolupráci.

Scénář manévrů předpokládá, že ruské a čínské vojenské námořnictvo osvobodí loď unesenou piráty a poskytne pomoc posádce havarované lodi. Nácvik má být zaměřen i na námořní logistické operace, doplňování zásob a společnou přípravu protiponorkové a protivzdušné obrany. Počítá se i se cvičnými střelbami na námořní a vzdušné cíle.

 

Rusko a Čína v posledních letech výrazně posilují vojenskou spolupráci, Čína patří k největším zákazníkům ruských zbrojovek. První velké námořní cvičení uspořádaly obě země loni v dubnu ve Žlutém moři. Manévrů Námořní součinnost 2012 se zúčastnilo sedm bitevních lodí a doprovodná plavidla.

Peking se v posledních letech snaží utužovat námořní spolupráci také s dalšími státy v regionu s výjimkou Japonska, s nímž má dlouhodobé územní spory o skupinu ostrovů ve Východočínském moři. Čínské lodě se také ve značné míře podílejí na boji proti somálským pirátům.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist