Až 46 stupňů Celsia naměřili v sobotu v některých západních státech USA, které od pátku bojují s vlnou veder. Nejméně jeden člověk na následky přehřátí zemřel, dalšího převezli do nemocnice ve vážném stavu a desítky lidí musely být ošetřeny. Extrémní teploty hlásí z Kalifornie, Nevady a částí Arizony. Rekordních 41 stupňů naměřili na letišti v Salt Lake City v Utahu a ještě o stupeň víc na východě Texasu.

Mrtvým je osmdesátník z Las Vegas, jehož zdravotníci našli před domem, který neměl klimatizaci. Muž byl sice nemocen, ale lékaři se domnívají, že příčinou smrti bylo vedro, které zhoršilo mužův stav. Další starší muž dostal mrtvici za dlouhé jízdy autem, jemuž selhala klimatizace. Zastavil v Las Vegas, sám zavolal na tísňovou linku a byl ve vážném stavu hospitalizován. Jenom v Las Vegas s příznaky přehřátí hospitalizovali 40 osob, ale žádná z nich kromě zmíněného motoristy není v ohrožení života.

V Las Vegas se rtuť teploměru vyšplhala ke 46 stupňům, což je jenom dva stupně pod rekordem města. Ve Phoenixu překonali rekord z června 1994, když tam odpoledne naměřili 48 stupňů. Kalifornské Údolí smrti je místo s nejvyšší naměřenou teplotou na Zemi – 10. července 1913 tam naměřili 57 stupňů Celsia. V sobotu tam panovalo 51 stupňů.

Předpověď není nijak příznivá – vysoké teploty v těchto částech USA mají trvat nejméně do úterního večera. Meteorolog John Dumas řekl, že chladnější oceánský vzduch se v noci nedostává hlouběji do vnitrozemí, takže ani v noci se přehřátý zemský povrch nezchlazuje. Situace vyvolává vzpomínky na vlnu veder z roku 2005, při nichž v oblasti Las Vegas zemřelo 17 lidí.

Zmrzlina pro vězně a ochlazovací stanice pro bezdomovce

Na některých místech amerického západu byly zřízeny ochlazovací stanice pro bezdomovce a pro lidi, kteří doma nemají klimatizaci. Šerif z Phoenixu Joe Arpaio, který je znám zřízením věznice ve stanu, hodlá v těchto dnech vězňům podávat zmrzlinu a ručníky namočené ve studené vodě.

Byly posíleny pohraniční hlídky, protože lidem, kteří se snaží nelegálně překročit hranici v nehostinných oblastech, hrozí smrt. Minulý týden bylo v poušti u hranice v Arizoně nalezeno sedm mrtvých.

Horko se netýká pouze států na jihozápadní části USA, ale rovněž státu Washington na severu, který je znám spíše chladným a deštivým počasím. Očekává se, že tento týden i tam teploty dosáhnou vysoko, zřejmě až 32 stupňů Celsia.

Kvůli vedru byli rozmístěni strážci na turistické stezky v Nevadě. Přesvědčují turisty, aby se do přírody nevydávali. Ve phoenixské zoo ošetřovatelé hadicemi kropili slony a tygry krmili zmrzlými rybami. Psům hrozí, že si spálí tlapy o rozpálenou dlažbu.

S obavami počasí sledují i letecké společnosti, protože horko snižuje výkon motorů a letadla ke startu potřebují delší dráhu.Kvůli extrémním teplotám mohou mít letadla potíže se startem.

Nejohroženější jsou lidé, kteří musí pracovat venku. Hlavními symptomy přehřátí je pocit velké slabosti nebo únavy, zvracení, závrať, rychlé a povrchní dýchání. Jakmile se tělo už nedokáže ochladit, hrozí mrtvice z přehřátí. Ta se projevuje halucinacemi, mrazením, zmatením a také závratěmi. Zdravotníci jako prevenci doporučují zůstat v klimatizovaných prostorách a pít hodně tekutin.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist