Brazilská města ovládly v pondělí největší demonstrace za poslední dvě desítky let. Do ulic vyšlo kolem 200 tisíc lidí, aby protestovali proti stoupajícím cenám v dopravě, ale i proti obrovským výdajům na přípravy mistrovství světa ve fotbale a na olympijské hry.

Protesty odstartoval tento měsíc růst cen ve veřejné dopravě. Nyní ale dostávají stále větší rozměr kvůli nespokojenosti i s dalšími veřejnými službami a kvůli policejnímu násilí a vládní korupci, informuje agentura Reuters.

Pochody se organizují převážně prostřednictvím komunitních sítí. Demonstranti zablokovali ulice a zastavili dopravu v 11 městech, včetně těch největších v zemi. Nejvíc lidí, zhruba 100 tisíc demonstrantů, se shromáždilo v Riu de Janeiro.

Demonstrace byla relativně klidná, i když někteří z manifestantů zaútočili na policii kameny a pět jejích příslušníků zranili. Také podpálili jedno auto a vyrabovali místní úřední budovu. K rozehnání výtržníků použila policie slzný plyn, slzotvorné spreje a gumové projektily. K drobným potyčkám došlo také v městě Belo Horizonte.

V Sao Paulu demonstrovalo na centrálním náměstí kolem 65 tisíc lidí, kteří se pak hlavními třídami do tří směrů pokojně rozešli. V metropoli Brasílii se davy shromáždily před prezidentským palácem a budovou Kongresu, na jehož střechu proniklo asi 200 lidí. Po vyjednávání s policií protestující místo opustili, ale na chvíli ještě vytvořili kolem budovy lidský řetěz.

Pochody začaly tento měsíc malým protestem v Sao Paulu proti mírnému růstu jízdného v autobusech a metru. Mnoho lidí střední třídy nejprve demonstracemi opovrhovalo kvůli vandalismu, protože demonstranti poškodili na jedné z hlavních tříd města výkladní skříně a zastávky metra a autobusů.

Postupně se však protesty rozrostly do dalších měst a hnutí získalo obrovskou podporu kvůli zásahům policie proti demonstrantům. Minulý týden policie v Sao Paulu použila gumové projektily a slzný plyn. Při střetech bylo zraněno více než 100 lidí, včetně 15 novinářů.

Příprava na olympiádu i papeže Františka

Na síle nabírají i kvůli plánovaným sportovním událostem v zemi. Brazílie nyní hostí fotbalový konfederační pohár a příští rok se zde uskuteční mistrovství světa ve fotbale. Vláda doufá, že tyto události spolu s letními olympijskými hrami v roce 2016 budou prezentovat zemi jako rozvíjející se mocnost na světové scéně.

Další významnou událostí bude také příjezd nového papeže Františka letos v červenci. První zahraniční cesta nového papeže by mohla přilákat více než dva miliony návštěvníků.

Některým demonstrantům jsou však výdaje miliard ze státního rozpočtu na nové stadiony v době chatrného stavu veřejných financí trnem v oku. "Neměli bychom utrácet veřejné peníze za stadiony," řekla jedna z demonstrantek v Sao Paulu. "Nechceme mistrovství. Chceme vzdělání, nemocnice a lepší život pro naše děti." Další kritika při protestních pochodech míří i na politickou korupci a nedostatečnou a přeplněnou veřejnou dopravu.