Razii přímo na Úřadě vlády, zatýkání nejvlivnějších českých politiků a prohlídky domů známých podnikatelů, sledují i zahraniční média. Věnují se hlavně dopadu celé kauzy pro samotného Petra Nečase a jeho politické budoucnosti, ale i jeho nejbližší důvěrnici a šéfce kabinetu Janě Nagyové, které je mezi zatčenými.

Slovenský tisk předvídá pád Nečasovy vlády v podrobných článcích na titulních stránkách a spekuluje, jestli by si podobný zátah do nejvyšších pater politiky dovolila i slovenská policie.

V Polsku podotýkají, že kulisy akce speciálních jednotek byly na evropské standardy neobyčejné, a německá a rakouská média hovoří o politickém zemětřesení a nejisté politické budoucnosti Nečase.

"Tento zásah nemá v Česku, jinak často otřásaném skandály, obdobu a mohl by zpochybnit trvání konzervativně-liberální vlády v Praze," soudí Süddeutsche Zeitung. Připomíná přitom, že Nečasův kabinet od svého vzniku v roce 2010 poznamenala už řada afér a ze svých funkcí muselo odejít více než deset ministrů.

"Nedávno musel premiér Petr Nečas vyměnit už 13. člena svého kabinetu, vztahy mezi ODS a TOP 09 ministra zahraničí Schwarzenberga připomínají setkávání během studené války a v průzkumech se opoziční levice pohybuje vysoko nad vládními stranami," píše o situaci na české politické scéně frankfurtský deník FAZ.

Německo: Nečas slíbil očištění ODS od kmotrů

Zdůrazňuje také, že když se Nečas ujímal předsednictví ODS, sliboval, že stranu očistí od "kmotrů" a získá zpět ztracenou důvěru voličů. "V obou bodech selhal," soudí FAZ, podle něhož Češi dlouho doufali, že policie udeří proti kriminálním vazbám na nejvyšších místech.

"Nečas sám působí sice jako bezúhonný, zatčení šéfky jeho kanceláře ale naznačuje, že tyto vazby mohou sahat až do jeho nejbližšího okolí," uvádí FAZ, podle něhož by tentokrát snahy opozice o konec Nečasovy vlády mohly mít úspěch.

Německé deníky Die Welt a Sächsische Zeitung zdůrazňují, že mezi zatčenými je premiérova "pravá ruka" Jana Nagyová. "Zatčením jeho blízké důvěrnice Nagyové je situace pro premiéra Nečase více než povážlivá. Jen málokdo mu dává šanci na politické přežití," píše rakouský Wiener Zeitung.

Nečas se podle něj dostal pod obrovský tlak a policejní razie otřásla Českem. "Vzhledem k rozsahu celé akce je pravděpodobné, že tu dochází k rozbití celé sítě korupce a protekcionismu," vyvozuje vídeňský list.

Slovensko: Největší rybou je Nagyová

Nejčtenější slovenský deník Nový čas podotýká, že "takovou razii naši sousedé nepamatují". "Stovky policistů po celém Česku zatýkaly vlivné lidi... Dnes už nikdo z politiků nevěří, že Nečas situaci zvládne," píše.

Deník Plus jeden deň označil případ za největší razii proti úplatkářům v Česku. "Zemětřesení na české politické scéně! Razie po celé České republice nemají za uplynulých 20 let obdoby a nevyhnuly se ani úřadu vlády," uvedl.

"Celoplošný policejní zátah se zatykači na politiky, úředníky a lobbisty ("kmotry") má v Evropě precedens snad jen na začátku 90. let v Itálii," napsal list Sme. Nepochybně největší ulovenou rybou je podle něj Nagyová a to si vybere tu nejvyšší daň – Nečasovu hlavu, a tedy pád celé vlády.

Už případ poslance Davida Ratha stíhaného kvůli podezření z korupce je prý přesvědčivým obrazem o rozvázaných rukách, které v Česku mají státní zastupitelství a policie. "Nečas zajisté nepředpokládal, že emancipace orgánů činných v trestním řízení, kterou jeho vláda umožnila, bude nakonec sahat i po jeho politickém krku," míní komentátor Sme.

"Policejní pouta možná přivedou Česko k předčasným volbám," hlásí zase titulek listu Pravda. Slovenský tisk spekuluje, zda by si podobně razantní zásah, který provedli čeští detektivové, dovolila i slovenská policie a prokuratura.

Například deník Sme oslovil politiky, představitele policie a prokuratury s dotazem, proč na Slovensku policejní razie ještě nemířila do nejvyšších míst v politice. Nový čas zase soudí, že nejnovější českou aféru nelze zcela srovnávat se slovenským případem Gorila.

"Má to jeden háček. Zatímco u nás dokument Gorila vyhnal na náměstí desítky tisíc lidí, v Česku vyhnala jejich Gorila na úřad vlády, do státních institucí, firem či luxusních kmotrovských bytů stovky policistů," poznamenal list.

Polský list Gazeta Wyborcza informuje o "největší korupční aféře v české historii", která bude mít za následek pád české vlády a zcela určitě nové volby.

Polsko: Češi nevěří svým očím

"Češi, kteří si ve čtvrtek zapnuli televizi, nevěřili vlastním očím. Taková vlna zatýkání v demokratických Čechách ještě nebyla," poznamenal autor a dodal, že i kulisy akce speciální policejní jednotky pro boj s organizovaným zločinem byly "na evropské standardy neobyčejné".

Největším překvapením ale bylo zatčení šéfky premiérova kabinetu Jany Nagyové, kterou list označil za "šedou eminenci vlády" a osobu, která rozhodovala, kdo bude mít k Nečasovi přístup, a bez níž "se nedalo v Česku nic zařídit".

K výčtu zatčených podotkl, že na seznamu bylo i pár lobbistů, "ale ti byli zrovna v zahraničí". Chaos prohluboval naprostý nedostatek informací, premiér Nečas se nakonec našel živý a zdravý a odhodlaný neodstoupit, podotkla Gazeta Wyborcza a dodala, že předčasné volby by vyhráli sociální demokraté a komunisté.

Dziennik píše o "aféře na nejvyšší úrovni" a "největším politickém skandálu v Čechách za 20 let", který hrozí pádem vlády. Dodává také, že zatčená Nagyová "byla známá jako dobrá známá dvou vlivných lobbistů, jejichž jména se roky spojují s korupčními aférami".

Televize TVN 24 na svém webu referuje o podezřeních z korupce i z průniku mafiánských struktur do politiky. Láme si také hlavu nad tím, zda Nagyová byla spíše premiérovou "pravou rukou či milenkou". Připomněla i americké diplomatické depeše, odtajněné na serveru WikiLeaks, které označovaly Česko za nejvíce zkorumpovanou zemi regionu.

"Korupce otřásá českým státem," zdůraznila Rzeczpospolita a předvídá, že dlouho připravovaná policejní akce proti prominentním politikům "přinese největší politickou krizi od dob transformace".

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist