Čína uvedla, že nemá žádné informace o Američanu Edwardu Snowdenovi, který vyzradil údaje o tajném protiteroristickém programu americké vlády a nyní se skrývá na neznámém místě v Hongkongu. Jde o první vyjádření čínských úřadů k případu. Aféra je hlavním tématem čínského tisku.

"Je mi líto, ale v tuto chvíli vám k této záležitosti nemohu poskytnout žádné informace," prohlásila mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing na pravidelné tiskové konferenci.

Bývalý technik amerických tajných služeb Snowden se v neděli přiznal, že předal médiím informace o programu, v jehož rámci americká Národní agentura pro bezpečnost (NSA) a Federální úřad pro vyšetřování (FBI) sbírají data o telefonické a internetové komunikaci.

NSA pronikla do stovek čínských počítačů

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua zopakovala tvrzení Pekingu, že Čína je jednou z největších obětí útoků hackerů.

Její názor podpořil Snowden, když hongkongskému listu South China Morning Post řekl, že americká NSA od roku 2009 pronikla do stovek počítačů v Hongkongu a Číně. Jejím terčem byli prý politici, podnikatelé i studenti. Celkový počet hackerských operací údajně přesahoval 61 000.

Aféra kolem prozrazení amerického tajného programu je dnes podle agentury AFP nejdůležitějším tématem velkých čínských zpravodajských portálů.

Otazník nad čínsko-americkými vztahy

"Toto odhalení nepochybně poškodí pověst Washingtonu v zahraničí a vystavuje zkoušce čínsko-americké vztahy," napsal čínský státní deník China Daily.

"Washington řadu měsíců obviňoval Čínu z elektronické špionáže, ale ukázalo se, že ve Spojených státech je větší hrozbou pro respektování soukromí a osobní svobody neomezená moc vlády," citoval list experta na USA na čínské univerzitě zahraničních věcí Li Chaj-tunga.

Čínský Lidový deník ve svém úvodníku poznamenal, že "Spojené státy dluží vysvětlení uživatelům internetu celého světa".

"Stamiliony Číňanů využívají služby devíti velkých amerických internetových společností", z nichž prý sledovací program Prism údaje upotřebitelné ke sledování lidí a jejich styků čerpal, napsal dále čínský list. "Čínské úřady nechají Snowdena mluvit, dokud jim USA neposkytnou vysvětlení," dodal Lidový deník.

Snowden setrvává nadále v Hongkongu, uvedl Chow Chung Yan, redaktor hongkongského listu South China Morning Post, jemuž Američan poskytl ve středu rozhovor. Je to první zpráva o místě Snowdenova pobytu poté, co se technik odhlásil v pondělí z hotelu na tomto čínském autonomním území a zmizel neznámo kam.

Na podporu Snowdena dnes přišla před americký konzulát v Hongkongu demonstrovat asi desítka lidí. Drželi transparenty kritizující vládu USA a skandovali "Snowden je můj bratr". Větší manifestace by se měla uskutečnit v sobotu odpoledne, napsala agentura AP.

Devětadvacetiletý Američan v rozhovoru pro South China Morning Post řekl, že chce zůstat v Hongkongu, dokud bude na jeho území vítaným hostem.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist