Bratislavský soud ve čtvrtek dopoledne začal projednávat žalobu podnikatele Andreje Babiše, který se domáhá verdiktu, že byl ve svazcích československé komunistické Státní bezpečnosti (StB) coby agent veden neoprávněně.

Miliardář slovenského původu před soudem spolupráci s československou tajnou službou popřel. Soudkyně pak jednání odročila na říjen, kdy hodlá vyslechnout svědky.

Dalších 20 žalob na ochranu osobnosti eviduje české ministerstvo vnitra. Lidé se u českých soudů domáhají verdiktu, že je československá komunistická Státní bezpečnost (StB) vedla ve svých svazcích jako spolupracovníky neoprávněně. Mezi známé osobnosti, které vnitro žalují, patří například televizní moderátor Karel Voříšek.

Mezi známé spory s vnitrem patří zejména žaloba herečky Jiřiny Bohdalové, která v roce 2004 kauzu vyhrála, když žádala vymazání svého jména z evidence. V evidenci byl neoprávněně také herec Jan Skopeček. V roce 2010 pražský městský soud vyhověl žalobě herce Jana Kanyzy. Ministerstvo vnitra muselo vymazat ze seznamu také operní pěvkyni Soňu Červenou.

Babiš: S StB jsem nespolupracoval

Z Babišova svazku vyplývá, že podnikatel byl od roku 1980 údajně důvěrníkem tajné policie a v listopadu 1982 se stal jejím agentem. Babiš v 80. letech pracoval v podniku zahraničního obchodu Petrimex a v roce 1985 s ním StB prý přerušila spolupráci, protože odjel na dlouhodobý služební pobyt do Maroka.

Babiš u soudu prohlásil, že za komunismu jako pracovník zahraničního obchodu přišel do kontaktu s StB, ale že s ní nespolupracoval. StB se podle něj zajímala o dovoz nekvalitních fosfátů ze Sýrie.

"Já jsem žádnou spolupráci s nikým nepodepsal," řekl vlastník holdingu Agrofert. Podle svých slov byl v zahraničí právě v době, kdy údajně souhlasil se spoluprací s komunistickou tajnou policií. Zpochybnil rovněž pravdivost informací z archivního svazku, že mu StB platila občerstvení. Uvedl, že ve zmiňovaném období byl na služební cestě v cizině.

Babiš si před soudem postěžoval, že informace o údajné spolupráci s StB zasahuje do jeho soukromí. "Mám s tím zásadní problém. Byl jsem na prvních stránkách českých médií," poznamenal. Později ČTK řekl, že se stal obětí StB.

Podnikatel stojí v čele politického hnutí ANO, které se v ČR chystá na parlamentní volby v příštím roce.

Babiš zažaloval slovenský Ústav paměti národa (ÚPN), který archivní svazky StB spravuje. Zástupce ÚPN, obdoby českého Ústavu pro studium totalitních režimů, před soudem prohlásil, že se žalobou nesouhlasí. Uvedl, že ÚPN není nástupcem StB a že ani neodpovídá za pravdivost informací v archivních svazcích.

K žalobě se ale blíže nevyjádřil s odůvodněním, že ÚPN jej případem pověřil teprve ve středu. Obě strany sporu navrhly soudu vyslechnout vícero svědků. Vypovídat mají například někdejší Babišovi spolupracovníci z Petrimexu.

Slováky kauza nezajímá

Podnikatelova snaha o očištění jeho jména velkou pozornost na Slovensku zatím nepoutá. Čtvrtečního líčení se kromě několika novinářů zúčastnila jen hrstka dalších osob. Zatímco Babiš se hájil s pomocí dvou advokátů, ÚPN zastupoval pouze vedoucí kanceláře ústavu, jenž není právníkem.

Babišova žaloba není první svého druhu, které ÚPN čelí. Kvůli evidenci ve svazcích StB se na slovenské soudy v minulosti obrátilo několik desítek osob. Více než desítka žalujících uspěla s návrhem na vydání rozsudku, podle kterého byli ve svazcích coby spolupracovníci StB evidováni neoprávněně. V několika případech soudy také přikázaly ÚPN, aby k archivním svazkům připojil informace o výsledku soudního sporu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist