Když islámští radikálové letos zapálili knihovny v maliském Timbuktu, panovaly obavy, že zničili vzácné historické rukopisy. Většina z nich už ale v té době byla v krabicích a na cestě z města. Doktor Abdel Kader Haidara, jemuž jedna z knihoven patří, dokumenty považuje za mimořádně cenné dědictví. "V naší rodině byly generace učenců a astronomů, o ty dokumenty jsme se odjakživa starali," říká podle serveru BBC Haidara.
Když loni islamisté město obsadili, pečovat řádně o svazky bylo nemožné. Rebelové, kteří prosazují striktní interpretaci islámu, začali okamžitě ničit svatyně, zasvěcené podle nich modloslužebnictví. Podobně se dívali i na rukopisy, jež se v Timbuktu schraňují od dob, kdy zde bylo centrum islámské učenosti - tedy z období mezi 13. a 17. stoletím.
Haidara a mnoho dalších nejdříve dokumenty vynesli z knihovny do soukromých domů, ale věděli, že to stačit nebude. Spolu s 35 nejvlivnějšími rodinami začal Haidara zjišťovat, kdo by pomohl financovat vyvezení rukopisů mimo město. Nejštědřejší sponzory našel v nizozemském princi Clausovi a také v Německu.
Rukopisy byly uloženy v kovových bednách a vyvezeny v autech, na povozech a lodích směrem na jih, do Bamaka. Bylo to riskantní, jelikož povstalci kontrolovali mnoho aut vyjíždějících z města. Haidara říká, že nejčastěji krabice ukryl pod hromady zeleniny a ovoce. "Nakládali jsme to nejvíc po dvou bednách, takže jsme to vyváželi postupně," říká.
285 tisíc historických rukopisů v bednách
Když se v lednu museli povstalci z Timbuktu stáhnout, stačili předtím obě knihovny zapálit. Budovy už ale v té době byly skoro prázdné. Haidara odhaduje, že plameny zničily jen pár rukopisů. Protože situace na severu Mali byla nadále nejistá, pokračoval "vývoz" na jih další tři měsíce, dokud nebylo 2400 beden mimo město. Podle odhadů se podařilo do Bamaka vyvézt na 285.000 cenných rukopisů.
Islamisté v Mali spálili desítky tisíc rukopisů. Zmizelo 1000 let historie - čtěte ZDE
Islamisté údajně začali ničit zbývající mauzolea v maliském Timbuktu - čtěte ZDE
Tam je ale teď ohrožuje něco zcela jiného. V Timbuktu rukopisy přetrvaly staletí nejen díky péči lidí, ale také díky suchému pouštnímu klimatu. V Bamaku se ocitly v tropech, když tam začalo období dešťů. "Domy tady nejsou klimatizované a ve srovnáním s Timbuktu je zde mnohem vlhčí vzduch," řekl Michael Hanssler, který kontroloval prostředí, v němž jsou dokumenty nyní.
Rukopisy v kovových bednách nevětrají. Plíseň se začne tvořit už v šedesátiprocentní vlhkosti. V červenci a srpnu dosáhne vlhkost vzduchu v Bamaku asi 80 procent. Narychlo proto začaly úpravy budovy, kde byly bedny uskladněny. Zazdívají se okna, aby se písemnosti ochránily před světlem, hmyzem a horkem. Vznikne i pracovna, v níž budou digitalizovány, aby byly dostupné vědcům na celém světě.
"Všichni, kdo se zabývají intelektuálními dějinami Afriky, touží prostudovat rukopisy z Timbuktu," říká německá restaurátorka Eva Brozowská, která probrala písemnosti v šesti bednách. Viděla na 2000 dokumentů ze severní a západní Afriky a také z Blízkého východu. Popisují obchodní i diplomatické vztahy, komentáře ke koránu, lingvistické výklady k arabštině a také právní kauzy. "Je to zatím neznámý poklad neuvěřitelné hodnoty, nikdo pořádně neví, co je v těch truhlicích ukryto," soudí Hanssler.
"Až bude klid, vrátíme je do Timbuktu"
Dokumenty prý nikdy nebyly uchovávány v optimálních podmínkách. Některé znehodnotil hmyz, jiné voda. Mnohé byly vystaveny příliš suchému vzduchu, takže se kožená vazba svazků začala drolit a praskat. Papír pochází z oblasti kolem italských Benátek a je už křehký, potrhaný, takže písmo na některých místech je špatně čitelné.
Haidara odhaduje, že pětina rukopisů je velmi vážně poškozena a další pětina není v dobrém stavu, avšak stále je čitelná. Protože bezpečnostní situace na severu Mali zůstává nejistá, musejí rukopisy zůstat v Bamaku. "Až bude v Timbuktu zajištěn klid, odvezeme je tam zpět. Do té doby je uchováme tady, zrestaurujeme je, přeneseme do digitální podoby a sestavíme katalogy," říká Haidara. Zpět už se nepovezou na kánoích ani pod hromadami zeleniny a doktor doufá, že budou v lepším stavu, než jsou teď.
Dlouho se věřilo, že rukopisy lehly popelem a podařilo se dochovat jen tu část, která byla digitalizovaná. Na vzácné dokumenty, které se podařilo nafotit se podívejte zde:
Zhruba deset procent rukopisů z Timbuktu se podařilo zdigitalizovat. Podívejte se
Zhruba deset procent rukopisů z Timbuktu se podařilo zdigitalizovat. Podívejte se
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist