Centrem Atén ve středu večer pochodovaly stovky příznivců ultrapravicového Zlatého úsvitu. Během setkání, na které si účastníci přinesli řecké státní vlajky i hořící pochodně, provolávali hesla jako: Krev, pocta, Zlatý úsvit! nebo "Řecko patří Řekům!
Neonacisté si v ulicích připomínali 560. výročí pádu Konstantinopole, ke kterému došlo v roce 1453. Rozohnění řečníci se ve svých vášnivých proslovech ale ostře opřeli také do komunistů a do turecké menšiny, která v Řecku žije, informuje agentura AFP.
Hlasitý pochod metropolí vyděsil řadu turistů. "Když přicházeli, všichni turisté rychle zaplatili a odešli," řekl pro AFP číšník z restaurace Meatropoleos.
"Byl jsem v šoku. Hluboce věřím ve svobodu slova, ale má to své meze. Zvláště když tím povzbuzuje rasovou nenávist," prohlásil Antonio Leiva, který do Atén přicestoval z Chile.
Řečtí neonacisté varují muslimy: Odstěhujte se, nebo vás podřežeme jako jehňata - čtěte ZDE
Heil Hitler, znělo řeckým parlamentem. Zlatý úsvit si připsal další skandál - čtěte ZDE
Letošní pochod se obešel bez násilností. Na rozdíl od loňského roku, kdy skupinka neonacistů zbila Pákistánce procházejícího kolem demonstrantů.
Téma přistěhovalectví a nelegální imigrace v zemích Evropské unie je hlavním bodem Zlatého úsvitu, který se minulý rok probojoval do řeckého parlamentu a v současnosti je stabilní třetí nejsilnější politickou stranou. Popularitu u veřejnosti získává také díky akcím, na kterých rozdává chudým Řekům základní potraviny.
Podle nedávného průzkumu vnímají dvě třetiny Řeků zesilování postavení neonacistů ve společnosti jako skutečnou hrozbu pro demokracii.
Podívejte se na záběry setkání příznivců Zlatého úsvitu v Aténách:
Parlament nyní projednává nový zákon, který by útoky proti přistěhovalcům či osobám jiné víry a politického přesvědčení tvrdě trestal. K jeho okamžitému přijetí vyzvaly vládní Novou demokracii socialisté ze strany PASOK i Demokratická levice (DIMAR). Navíc se připojila i organizace Human Rights Watch.
Jak ale napsala agentura AP, zákon odmítl podpořit sám premiér Antonis Samaras.
Podle zákona by ti, kteří podněcují k rasové nenávisti či páchají útoky, čekaly tresty v podobě pokut nebo dokonce až odnětí hlasovacích práv. Podobných útoků přitom v zemi neustále přibývá. Zástupci Nové demokracie ale tvrdí, že nová legislativa není potřeba a stačí dosavadní zákony.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist