Aby jihokorejské ženy dosáhly estetické dokonalosti, podstupují ty největší oběti a posledním módním výstřelkem je chirurgická úprava čelisti. Tato operace je přitom nejen bolestivá, ale může vést v polovině případů až k tragickým následkům.
Mezi rizika patří prostá ztráta citlivosti, v krajním případě ale také ochrnutí, poznamenala agentura AFP.
Takzvaná ortognatická chirurgie, která se zabývá správným uložením čelisti, se předepisuje v případě anomálních utváření čelisti. To jsou třeba případy, kdy má člověk vystouplou čelist. Zákrok ale umožňuje rovněž umístit zuby do správné polohy a vrací tváři její harmonii.
Ve východní Asii jde ale hlavně o to, přizpůsobit se kánonům exotické krásy, které vyžadují hubenou tvář ve tvaru V, zvednutý, nikoli ploský nos a velké, nikoli však šikmé oči.
Avšak "operace čelisti mění vzhled mnohem výrazněji, než například botox nebo operace nosu, protože modifikuje celý skelet tváře", říká profesor ortodoncie na univerzitě v Soulu Čche Čin-jong.
"Je to velmi složitá a potenciálně nebezpečná operace. Velmi nerad vidím lidi, kteří zjevně nemají žádnou vadu a k operaci se uchylují pouze proto, aby vypadali podle současné módy," dodává.
Deformace čelisti
"Tato operace se provádí proto, aby se upravila deformace čelisti. Nemůžeme ale někomu vyčítat, že se dá operovat jen proto, aby si zlepšil vzezření v zemi, jako je Jižní Korea. Tedy v zemi, kde je krása nade vše, zejména u žen," říká lékař, který je členem Korejské společnosti plastické chirurgie a s rozhovorem souhlasil jen pod podmínkou anonymity.
Podle něj není počet stížností přímo spojen s podstatou operace, ale s tím, že se pro ni rozhoduje stále větší počet žen.
Podle nedávné studie má 52 procent operovaných nějaké pooperační komplikace. Sdružení na ochranu spotřebitelů loni registrovalo 89 stížností, zatímco v roce 2010 jich bylo 29. Toto číslo samozřejmě daleko pokulhává za realitou.
Čínské město chce zakázat mladistvým plastické operace - čtěte ZDE
Íráncům se nelíbí jejich nosy. Každý rok chce plastickou operaci 200 tisíc zájemců - čtěte ZDE
"Ústa se mi přesunula směrem doleva a horní čelist ztuhla," uvedla jedna z pacientek na lékařském fóru. "Necítím ani, když mi tečou z úst sliny".
Loni třiadvacetiletá studentka po operaci čelisti spáchala sebevraždu. Jako důvod uvedla, že nemůže kousat jídlo a neustále jí tečou slzy, protože u ní byl nešťastnou náhodou narušen slzný kanálek.
Podle Mezinárodní společnosti estetické a plastické chirurgie (ISAPS) se v Jižní Koreji provádí nejvíce operací čelisti v přepočtu na jednoho obyvatele na světě hned po Spojených státech, které jsou v této oblasti jedničkou. Na dalších místech jsou Brazílie, Čína, Itálie, Mexiko a Japonsko.
Znovuzrození
Přední osobnosti, které ale podle neověřených tvrzení dostaly zaplaceno od plastických chirurgů, v televizi líčí, že se po operaci "znovu narodily", anebo že se jejich život zcela změnil. A taková reklama je všudypřítomná.
Jeden právník nedávno navrhl, aby byl pro operaci čelisti bez závažných zdravotních důvodů stanoven věkový limit. Profesorka sociologie Lim In-sok však soudí, že je třeba se především zaměřit na kořeny posedlosti vlastním zjevem.
"Korea je patriarchální národ, kde ženy potřebují jak mozek, tak krásu. A častěji více krásu než mozek, pokud chtějí najít práci, manžela a zdárně překonávat každou životní etapu," říká.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist