Severní Korea vyjádřila ochotu obnovit rozhovory o jaderném odzbrojení. Severokorejský vyslanec Čche Rjong-he při návštěvě Číny uvedl, že Pchjongjang je připraven zahájit dialog se všemi zainteresovanými stranami.

Současně však varoval, že mír na Korejském poloostrově není zaručen. Informoval o tom v pátek zpravodajský server BBC News s odvoláním na čínská média.

KLDR od šestistranných jednání, kterých se účastnily také Čína, Japonsko, Jižní Korea, Rusko a Spojené státy, jednostranně odstoupila v roce 2008.

Vicemaršál severokorejské armády Čche Rjong-he přiletěl do Číny ve středu jako zvláštní vyslanec severokorejského vůdce Kim Čong-una. O motivu jeho cesty ale severokorejská státní média neinformovala.

Čína je největším obchodním partnerem a nejbližším spojencem Pchjongjangu. Vztahy obou zemí ale ochladly poté, co Peking podpořil zpřísnění sankcí vůči KLDR v Radě bezpečnosti OSN po únorové třetí severokorejské nukleární zkoušce.

Čínské návrhy

Severokorejský vyslanec se v Pekingu setkal s vysokým čínským představitelem, členem stálého výboru politbyra Komunistické strany Číny Liou Jün-šanem.

Liou na schůzce podle čínských médií zdůraznil, že všechny strany by měly podporovat cíl, kterým je denuklearizace Korejského poloostrova, a vyzval KLDR k návratu k jednacímu stolu.

Čche podle tiskové agentury Nová Čína ocenil úsilí Číny při udržování míru a stability v oblasti a konstatoval, že KLDR "je ochotna přijmout návrh čínské strany a zahájit dialog se všemi zúčastněnými stranami".

Při následném setkání s čínským generálem Fan Čchang-lungem nicméně rovněž upozornil na přetrvávající napjatou situaci na Korejském poloostrově. "V současné době je situace na Korejském poloostrově a v severovýchodní Asii komplikovaná a mír není zaručen," řekl.

Obě Koreje zůstávají de facto ve válečném stavu, protože korejská válka z let 1950-53 byla ukončena pouze příměřím, nikoli řádnou mírovou smlouvou.

Vicemaršál Čche je nejvyšším severokorejským představitelem, který navštívil Čínu od srpna 2012. Jeho cesta následuje po několika týdnech válečné rétoriky ze strany KLDR, během nichž Pchjongjang mimo jiné hrozil Spojeným státům a Jižní Koreji jaderným a raketovým útokem.

Analytikové citovaní agenturou AP uvedli, že čínští vůdci by sotva souhlasili s návštěvou Čchea, kdyby jim Pchjongjang neslíbil, že vyslyší přání Pekingu a vrátí se na cestu diplomacie.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist