Severokorejský vůdce Kim Čong-un poslal do Číny vysokého vojenského činitele coby svého "zvláštního vyslance". Informovala o tom oficiální tisková agentura KCNA, která neupřesnila motiv, s jakým byl šéf politbyra severokorejské armády Čche Rjong-he do Pekingu poslán.
Ze zprávy KCNA nicméně vyplynulo, že Kim Čong-un jmenoval zastánce tvrdé linie, generála Kim Kjok-sika, vrchním velitelem armády. Kim Kjok-sik byl do začátku května ministrem obrany, než ho nahradil poměrně neznámý generál Čang Čong-nam.
KCNA jeho nový titul uvedla, když jmenovala delegaci doprovázející zvláštního vyslance do Číny. Ani k této informaci neuvedla žádné další podrobnosti.
Kim Kjok-sik je označován za jestřába komunistického režimu a armádě už velel do roku 2009. Údajně také řídil dva útoky na jihokorejské cíle, při nichž v roce 2010 přišlo o život 50 Jihokorejců. Post vrchního velitele armády je v KLDR považován za vyšší pozici než ministr obrany.
Čína zůstává jediným velkým politickým a ekonomickým spojencem severokorejského režimu. Peking ale v posledních měsících vyjádřil nespokojenost se severokorejskými zkouškami raket a únorovým odpálením jaderné nálože.
V posledních dnech v Číně vyvolal poprask případ unesené čínské rybářské lodi, za nímž stáli Severokorejci.
V prázdném hotelu bez teplé vody. Podívejte se na dokument z cesty po KLDR - čtěte ZDE
KLDR třetí den po sobě odpálila raketu krátkého doletu, střela znovu skončila v moři - čtěte ZDE
Peking ale především usiluje o stabilitu v oblasti, a proto se snaží zmírňovat diplomatický tlak na Pchjongjang kvůli jeho jadernému programu, aby nevypukla krize, jež by poškodila čínskou ekonomiku, anebo spustila příliv severokorejských uprchlíků na čínské území.
Kim Čong-un Čínu zatím nenavštívil od doby, kdy převzal moc po svém otci Kim Čong-ilovi. Ten navštívil Peking jen několik měsíců před svou smrtí v prosinci 2011.
Dopis od Si Ťin-pchinga
Čche Rjong-he je považován za prvního činitele jednajícího s Čínou na vysoké úrovni od listopadu loňského roku, kdy do Pchjongjangu přijel člen čínského politbyra Li Ťien-kuo.
Ten severokorejskému vůdci přivezl dopis od Si Ťin-pchinga, který byl právě jmenován novým předsedou čínské komunistické strany.
Analytici odhadují, že by Čche a jeho delegace mohli žádat Peking o větší ekonomickou pomoc a vysvětlit nedávné severokorejské vojenské kroky včetně odpálení série raket krátkého doletu z východního pobřeží KLDR, k němuž došlo o víkendu a v pondělí. Čche má velmi blízko ke Kim Čong-unovi a na záběrech severokorejské televize je často k vidění po jeho boku.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist