Kuvajtské úřady deportovaly za poslední měsíc stovky cizinců, kteří v zemi žijí, a to jen kvůli dopravním přestupkům. Podle místního ministerstva vnitra jde přesně o 1258 cizích státních příslušníků, oznámil kuvajtský deník Al-Anbá. Udílení takto tvrdých trestů již odsoudily organizace zaměřené na problematiku lidských práv.

Cizince čeká deportace například za jízdu bez řidičského průkazu, překročení rychlosti o více než 40 kilometrů za hodinu či za jízdu na červenou, když byl řidič chycen při tomto přestupku již podruhé. O vyhoštění rozhodují úřady a není k tomu zapotřebí souhlas soudu.

Podle Kuvajtské společnosti pro lidská práva jde o velmi tvrdé opatření a vláda by ho měla okamžitě zrušit. "Tyto represivní zákroky vůči cizincům znamenají porušování základních lidských práv," uvedla organizace ve svém prohlášení. Dodala, že může zároveň dojít k závažnému poškození pověsti země.

V Kuvajtu žije asi 2,6 milionu cizinců, kteří tvoří 68 procent místní populace. Zatímco obyvatele cizích států čeká za dopravní přestupek deportace, Kuvajťanům hrozí jen zabavení auta a v některých případech mohou být posláni před soud.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist