Nejvyšší představitel sudetských Němců Bernd Posselt v neděli na končícím 64. sudetoněmeckém sjezdu v Augsburgu označil takzvané Benešovy dekrety za zombie, které se vždy vynoří a šíří strach. Vyzval proto Čechy, aby společně se sudetskými Němci "zombie" pohřbili.
Bavorský premiér Horst Seehofer, který převzal sudetoněmeckou Evropskou cenu Karla IV., odsoudil vyhánění a stejně jako ostatní řečníci na srazu ocenil premiéra Petra Nečase za jeho příspěvek k narovnání politických vztahů s Bavorskem.
Dekrety československého prezidenta Edvarda Beneše, na jejichž základě přišli sudetští Němci po druhé světové válce v Československu o občanství a majetek a následně byli podle mezinárodních dohod vysídleni, patřily v minulosti k hlavním terčům kritiky příslušníků někdejší německé menšiny v Československu na jejich každoročních sjezdech.
Posselt účastníky toho letošního ujistil, že pro sudetské Němce jsou dekrety stále důležitým tématem.
"Jsou něco jako zombie. Ať už chceme, nebo ne, vynoří se a šíří strach a děs. Viděli jsme to teď při českých prezidentských volbách," připomněl Posselt vášnivou debatu o poválečné minulosti během kampaně před druhým kolem prezidentských voleb v Česku.
Zombie podle něj ale patří na hřbitov. "Milí čeští přátelé, pohřběme společně a definitivně toto zombie," vyzval českou stranu, která trvá na nedotknutelnosti prezidentských výnosů.
Litujeme poválečného vyhánění, řekl v Bavorsku Nečas. Vyzdvihl přínos sudetských Němců - čtěte ZDE
Zeman odsoudil divoký odsun a ujišťoval, že vyvlastnění už Rakušanům nehrozí - čtěte ZDE
K nedávné prezidentské kampani v Česku se před Posseltem vrátil i další předák sudetských Němců Franz Pany. "Také mě vyděsilo, že v české prezidentské kampani byla opět bezostyšně vytažena antiněmecká karta. Bohužel prezident na Hradčanech nerozpoznal, že jeho argumentace byla už dobou překonána," kritizoval Pany Miloše Zemana.
Ten se v kampani ostře vymezil vůči svému protikandidátovi, ministru zahraničí Karlu Schwarzenberovi, který odsoudil přístup poválečného československého vedení v čele s tehdejším prezidentem Edvardem Benešem k německé menšině.
Kolaboranti s nacismem
Po nástupu do úřadu Zeman zopakoval svůj dřívější kontroverzní názor, že poválečné vysídlení sudetských Němců bylo pro ně mírnějším postihem než trest smrti. Devadesát procent sudetských Němců v předválečném Československu přitom obvinil z kolaborace s nacismem.
Posselt nicméně prohlásil, že sudetští Němci jsou připraveni vést dialog s každým. "Respektujeme každého zvoleného zástupce. Člověk se může také změnit, obrátit názor," poznamenal sudetoněmecký předák.
Bavorský premiér Seehofer zdůraznil, že "vyhnání je bezprávím a bezprávím zůstane". "Každý demokratický stát na světě by to měl mít napsáno ve svém rodném listě," zdůraznil Seehofer, kterého sudetští Němci vyznamenali svou hlavní cenou za jeho zasazení se o normalizaci politických vztahů s Českem.
Ty byly po desetiletí zatíženy rozdílnými pohledy právě na poválečnou minulost poznamenanou vysídlením sudetských Němců.
Lítost Česka
Za tento obrat účastníci sjezdu i v neděli oceňovali také Petra Nečase. Podle Seehofera oba politici položili nový základ pro bavorsko-české vztahy a ukončili desetiletí politického mlčení mezi oběma sousedními zeměmi.
Bavorský premiér také doslova odcitoval pasáž z Nečasova únorového projevu v bavorském zemském sněmu, kde český premiér znovu vyjádřil lítost Česka nad příkořím způsobeným sudetským Němcům poválečným odsunem.
Posselt za tuto řeč českého premiéra přirovnal k velkým Evropanům minulosti, bývalému německému kancléři Konradu Adenauerovi a jednomu z otců sjednocené Evropy Robertu Schumanovi.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist