Američan Jason Koger, jemuž lékaři před pěti lety po těžké autonehodě amputovali obě ruce, musel neustále jezdit za doktory, když potřeboval upravit úchyty na svých takzvaných bionických protézách. Nyní už nemusí, protože si vše může zařídit prostřednictvím aplikace na svém mobilním telefonu.

Moderní protézy ruky, takzvané i-limbs (i-končetiny), vyvinula britská firma Touch Bionics, která se opírá o bioniku, což je obor, který v technice využívá znalostí fungování živých organismů. Její protézy tak věrněji kopírují svalový pohyb skutečných rukou.

Koger v těchto dnech předvedl, jak si pomocí stylusu a iPhonu vybral prostřednictvím dané aplikace jeden ze 24 vzorů pohybu, jež mu subjektivně nejvíce vyhovují.

"Před pěti lety jsem si sám nemohl navléknout kalhoty," řekl 34letý Koger. Dnes chodí na lov a dělá věci, u nichž by si předtím nikdy nedokázal představit, že jich kdy bude znova schopen.

Američan ukazuje, jak dokáže ovládat svoje ruce

Aplikace moderních technologií ve využívání protéz postupuje mílovými kroky i díky štědré podpoře americké vlády s ohledem na růst počtu zranění s amputacemi u vojáků účastnících se intervencí v Iráku a Afghánistánu.

Od amputace rukou v předloktí vyzkoušel Koger již řadu nejrůznějších protéz. Ty poslední již byly velmi pokročilé. Takzvané myoelektrické protézy, které reagují na elektrické impulsy generované zbývajícími svaly v pažích, mu umožňovaly přesnější pohyby. Každý z nich ale musel konzultovat se specialistou, který mu pomáhal nastavovat funkci protéz, aby mohl udělat tak "obyčejnou" věc, jako je například podání ruky.

Vždycky ale přicházel na to, že to není "úplně ono". Řešení přinesla až mobilní aplikace pro jeho iPhone, která mu umožňuje přeprogramovat ruku pouhým použitím stylusu. Médiím pak předvedl, jak umí uchopit pomeranč, baseballový míč a plechovku s limonádou.

"I-končetina" umožňuje, aby se prsty a palec pohybovaly nezávisleji než doposud a lépe uchopovaly vybrané předměty. A to díky motůrkům v každém prstu, i palci, což předchozí protézy neměly.Koger si může vybrat z 24 vzorů pohybu

Na takto funkční umělé nohy si ještě počkáme

Jestliže je nový technologický rozvoj velkou zprávou pro lidi s umělými horními končetinami, k dosažení podobně významných výsledků u nohou je podle odborníků ještě daleko. Zajistit rovnováhu těla a umožnit nezávislou chůzi na umělých končetinách je totiž mnohem komplikovanější.

U protéz horních končetin je ovšem nezanedbatelná i finanční stránka věci - jednoho pacienta vyjde na zhruba 100 tisíc dolarů, tedy necelé dva miliony korun, což zdravotní pojišťovny ani zdaleka nepokryjí. Koger ale měl štěstí, že protézy dostal od firmy zadarmo výměnou za předvedení jejich kvalit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist