Po víc než padesátileté uzávěře byl o víkendu ve Staré Havaně znovu otevřen legendární bar Sloppy Joe´s. Předcházela tomu šestiletá rekonstrukce, která znovu dodala lokálu podoby, jakou měl v době, kdy zde vysedávaly hollywoodské hvězdy a další celebrity světa kultury i přední osobnosti americké mafie.

Znovu se tak zkompletoval trojlístek slavných barů havanské předrevoluční éry, tvořený ještě podniky Floridita a Bodeguita del Medio.

Sloppy Joe´s (U ubryndaného Joea) byl založen v roce 1917. Proslulosti nabyl ve dvacátých a začátkem 30. let, kdy byla v USA prohibice a Američané jezdili do Havany i kvůli možnosti si tam bezstarostně popít. Až do konce 50. let byl oblíbenou štací celebrit, kvůli nimž se tam stahovali i další návštěvníci.

Podle listu Los Angeles Times, citovaného internetovou encyklopedií Wikipedia, to byl tehdy jeden z nejslavnějších barů na světě, "skoro se statusem svatostánku". Znak baru taky hrdě hlásal "Sloppy Joe´s Bar, crossroad of the world" (křižovatka světa).

Bar Sloppy Joe´s v Havaně.Chodili sem například John Wayne, Clark Gable, Spencer Tracy, Frank Sinatra, Ava Gardnerová a Ernst Hemingway. V roce 1941, během útěku před nacisty, seděl u barového pultu i český spisovatel a výtvarník Adolf Hoffmeister, který píše, že "barman dovedl přihrát na milimetr před zákazníka kluzmo a strčmo z třiceti metrů vrchovatou sklenici daiquiri, kterou krásná černoška natřásla v shakeru".

Po revoluci byl bar znárodněn a v roce 1965 uzavřen a později navíc budovu, kde se nacházel, poškodil požár, takže vše, co z něho zbývalo, stále víc chátralo. V roce 2007 začala kompletní rekonstrukce, během níž byl restaurován i mahagonový pult, který ve skutečnosti měří "jen" 18 metrů, ale bývá i tak označován za nejdelší na světě.

 

Podle médií se bar nepochybně stane další "povinnou" zastávkou pro turisty, kteří jezdí do Havany i za její retro atmosférou. Turisté budou také nepochybně tvořit velkou většinu návštěvníků. Britský list The Independent poznamenal, že sendvič a koktejl tam přijde na 13 dolarů (asi 260 korun), "příliš mnoho peněz pro Kubánce, kteří se snaží přežívat s průměrnou mzdou (v přepočtu) 20 dolarů měsíčně".