Premiér Petr Nečas o víkendu už podruhé nečekaně navštívil české vojáky v Afghánistánu. V sobotu ho v Kábulu přijal prezident Hamíd Karzáí. Nejvyšší afghánský představitel podle Nečase projevil zájem o české podzvukové bitevníky L-159. Politici hovořili také o spolupráci v průmyslu, dopravě a vzdělání.

Nečas Karzáího ujistil, že čeští vojáci v neklidné zemi zůstanou i po roce 2014, kdy končí mandát současné spojenecké operace ISAF. Nadále budou cvičit afghánské ozbrojené síly. České vojáky premiér navštívil v neděli. Nejprve zamířil do provincie Vardak, posléze do Lógaru.

Zájem o letouny L-159 podle Nečase projevil sám Karzáí. Afghánci prý mají dobré zkušenosti se staršími českými letadly z Aera Vodochody. "Náš letecký průmysl tady má velice dobrou pověst," řekl po jednání Nečas. "Uvidíme, jaký bude výsledek," dodal.

České železnice

Češi by se podle něj mohli podílet na rozvoji afghánské dopravní infrastruktury, například na vybudování železniční sítě. "Afghánci potřebují železniční tratě k propojení se střední Asií," upřesnil Nečas. Česko je podle něj tradičním budovatelem cementáren a producentem strojírenských výrobků. "V Afghánistánu má ČR po desetiletí jméno jako průmyslová země s kvalitními výrobky a my bychom chtěli na tuto tradici navázat," uvedl Nečas.

Český premiér Karzáímu řekl, že by byl rád, kdyby další návštěvu vrcholného českého představitele v zemi doprovázela podnikatelská delegace z Česka.

A on to velmi přivítal, aby se už dohodly konkrétní projekty," dodal Nečas. Záměr navštívit Afghánistán již před prezidentskou volbou vyslovil současný český prezident Miloš Zeman. Na své zahraniční cesty plánuje brát úspěšné byznysmany. Početná delegace podnikatelů ho doprovázela na první cestu mimo ČR, při níž zamířil do Bratislavy.

Afghánský prezident podle Nečase ocenil českou vojenskou přítomnost v zemi. Premiér ho na oplátku ujistil, že Češi budou i nadále trénovat místní ozbrojené síly, i když počet zástupců středoevropské země v Afghánistánu klesá.

"Počítáme tady s další postupně klesající účastí. Nicméně i po roce 2014 Česká republika počítá, že se výcviku afghánských ozbrojených sil zúčastní," řekl premiér.

Náčelník generálního štábu Petr Pavel v Kábulu řekl, že Česká republika předběžně počítá s nasazením do 150 vojáků v rámci nové mise, jejíž pracovní název je Resolute Support. Přesnou podobu mandátu mise posuzuje vedení Severoatlantické aliance. Češi se budou podílet na výcviku bezpečnostních složek a zřejmě také budou moci nasadit své "speciály" v boji proti nepříteli.

Pomoc ve školství

Nečas v Kábulu nabídl Karzáímu také pomoc ve školství. Praha by mohla přijmout až několik desítek studentů z Afghánistánu, zejména na lékařské fakulty. Nyní v Česku studuje pouze několik afghánských studentů.

V neděli Nečas zavítal k českým vojákům působícím mimo hlavní město. Ocenil jejich schopnosti spolupracovat s afghánskou národní armádou i navazovat dobré vztahy s místními obyvateli. "Tady v podstatě není zaznamenán jediný incident spojený s českým vojákem," zdůraznil Nečas.

Premiér se do Vardaku, považovaného za jednu z nejnebezpečnějších afghánských provincií, podíval poprvé. Při minulé návštěvě země loni v září plánovanou cestu do Vardaku zmařil útok sebevražedného atentátníka na předsunutou základnu.

Program nynější návštěvy ovlivnilo špatné počasí. Kvůli němu premiér posunul návštěvu vojáků ze soboty na neděli.

59688120
Související