Polsko si sérií pietních shromáždění a bohoslužeb připomíná třetí výročí leteckého neštěstí u Smolenska na západě Ruska, při kterém zahynul tehdejší prezident Lech Kaczyński spolu s téměř stovkou předních vládních, církevních a armádních představitelů. Havárie a její vyšetřování dodnes Polsko hluboce rozděluje, což podle agentur dokládají i "konkurenční" vzpomínková setkání organizovaná vládou a opozicí.
"Věřím, že jednoho dne již nebude smolenská tragédie Poláky rozdělovat," prohlásil premiér Donald Tusk, který ráno položil věnec u varšavského pomníku obětem pádu prezidentského letadla. "Takový den přijde. Myslím, že ti, kteří při nehodě zahynuli, pokud by tu dnes byli, by si to přáli."
Opoziční strana Právo a Spravedlnost (PiS), v jejímž čele stojí dvojče tragicky zesnulého prezidenta Jaroslaw Kaczyński, uspořádala ve Varšavě celodenní pietní program, kterého by se podle očekávání mělo zúčastnit až 100 000 lidí. Akci zahájila mše a v plánu je řada koncertů, projevů a projekcí vzpomínkových filmů.
Napsali, že ve zříceném polském letounu byla bomba. Se šéfredaktorem končí i celé vedení - čtěte ZDE
Pieta zorganizovaná PiS je podle APA jasně profilována jako konkurence vládním vzpomínkovým akcím. Tuskův kabinet vyzval, aby si lidé raději připomněli památku obětí osobní vzpomínkou než v "tlačenici", kterou PiS uspořádala. Nicméně i vláda pořádá několik piet, ta hlavní začala odpoledne mší ve varšavském chrámu Boží prozřetelnosti.
Pieta se uskutečnila také na smolenském letišti - místě havárie, kam Polsko vyslalo delegaci v čele s ministrem obrany Tomaszem Siemoniakem.
Výsledky vyšetřování rozdělují veřejnost
Kaczyński zahynul v dubnu 2010 cestou na pietní akt, při němž měl v západoruské Katyni uctít památku tisíců Poláků, které popravili Rusové za druhé světové války na příkaz diktátora Josifa Stalina. Letadlo, v němž bylo 97 vysoce postavených politiků, vojáků a duchovních, se ale zřítilo při přistání na letišti ve Smolensku. Katastrofu nikdo nepřežil.
Tragédii u Smolenska zavinila série explozí, nešlo o náhodu, tvrdí polská opozice - čtěte ZDE
Chtěl jsem se kvůli Smolensku zastřelit, ale vyrušili mě, přiznal polský prokurátor - čtěte ZDE
Veřejnost dodnes rozdělují výsledky vyšetřování a spekulace o možném atentátu. Ruští i polští vyšetřovatelé zjistili sérii pochybení posádky letadla. Varšava ale odmítá výhradní odpovědnost za nehodu a poukazuje také na nedostatky smolenského letiště a jeho bezpečnostního zajištění.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist