Polsko si sérií pietních shromáždění a bohoslužeb připomíná třetí výročí leteckého neštěstí u Smolenska na západě Ruska, při kterém zahynul tehdejší prezident Lech Kaczyński spolu s téměř stovkou předních vládních, církevních a armádních představitelů. Havárie a její vyšetřování dodnes Polsko hluboce rozděluje, což podle agentur dokládají i "konkurenční" vzpomínková setkání organizovaná vládou a opozicí.

"Věřím, že jednoho dne již nebude smolenská tragédie Poláky rozdělovat," prohlásil premiér Donald Tusk, který ráno položil věnec u varšavského pomníku obětem pádu prezidentského letadla. "Takový den přijde. Myslím, že ti, kteří při nehodě zahynuli, pokud by tu dnes byli, by si to přáli."

Opoziční strana Právo a Spravedlnost (PiS), v jejímž čele stojí dvojče tragicky zesnulého prezidenta Jaroslaw Kaczyński, uspořádala ve Varšavě celodenní pietní program, kterého by se podle očekávání mělo zúčastnit až 100 000 lidí. Akci zahájila mše a v plánu je řada koncertů, projevů a projekcí vzpomínkových filmů.

Pieta zorganizovaná PiS je podle APA jasně profilována jako konkurence vládním vzpomínkovým akcím. Tuskův kabinet vyzval, aby si lidé raději připomněli památku obětí osobní vzpomínkou než v "tlačenici", kterou PiS uspořádala. Nicméně i vláda pořádá několik piet, ta hlavní začala odpoledne mší ve varšavském chrámu Boží prozřetelnosti.

Jaroslaw Kaczynski.

Pieta se uskutečnila také na smolenském letišti - místě havárie, kam Polsko vyslalo delegaci v čele s ministrem obrany Tomaszem Siemoniakem.

Výsledky vyšetřování rozdělují veřejnost

Kaczyński zahynul v dubnu 2010 cestou na pietní akt, při němž měl v západoruské Katyni uctít památku tisíců Poláků, které popravili Rusové za druhé světové války na příkaz diktátora Josifa Stalina. Letadlo, v němž bylo 97 vysoce postavených politiků, vojáků a duchovních, se ale zřítilo při přistání na letišti ve Smolensku. Katastrofu nikdo nepřežil.

Veřejnost dodnes rozdělují výsledky vyšetřování a spekulace o možném atentátu. Ruští i polští vyšetřovatelé zjistili sérii pochybení posádky letadla. Varšava ale odmítá výhradní odpovědnost za nehodu a poukazuje také na nedostatky smolenského letiště a jeho bezpečnostního zajištění.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist