Severní Korea vyzvala cizince v Jižní Koreji, aby se pro případ, že na Korejském poloostrově dojde k válce, přichystali k evakuaci ze země, informovala vládní mírový výbor v Asii a Tichomoří North Korea's Asia-Pacific Peace Committee (KAPPC).

"V případě, že vypukne válka, nechceme ublížit cizincům v Jižní Koreji," cituje z prohlášení agentura Jonhap. "Zahraniční instituce, podniky a turisté v Soulu i ve zbytku země by měli uvažovat nad evakuací a přijetí opatření chránící jejich bezpečnost," píše se ve zprávě.

Na území Jižní Koreje v současnosti pobývá okolo 1,4 milionu cizinců, podotýká Jonhap. "Spojené státy a váleční štváči ze Soulu hromadí v Jižní Koreji zbraně hromadného ničení a čekají na příležitost k úderu," dodává severokorejská komise.

Technicky KLDR může odpálit raketu ve středu

"Korejský poloostrov je na pokraji termojaderné války," citovala z prohlášení oficiální agentura KCNA.

Podle nejmenovaného vysokého představitele jihokorejské armády KLDR už dokončila přípravy na odpal rakety středního doletu Musudan, kterou v uplynulých dnech přesunula na východní pobřeží. Balistická střela má dolet mezi 3000 a 4000 kilometry.

"Na základě analýzy jihokorejské rozvědky, která zkoumala pohyby kolem severokorejské střely, jsme přesvědčeni, že KLDR dokončila přípravy na odpal. Technicky může být střela odpálena již zítra (ve středu)," uvedl podle agentury Jonhap.

Tokio chrání střely Patriot

Jižní Korea zatím na výzvu k evakuaci nereagovala. České ministerstvo zahraničí uvedlo, že nové informace z Pchjongjangu o doporučení k evakuačnímu plánu cizinců nacházejících se v Jižní Koreji analyzovalo, a zatím nepovažuje za vhodné na ně odpovídat.

Rozmístěné střely Patriot u ministerstva obrany v centru TokiaJaponská armáda po týdnech napětí v regionu preventivně rozmístila v Tokiu obranné střely Patriot, které mají chránit město před případným útokem raket ze Severní Koreje.

KLDR přitvrdila i ve výhrůžkách ohledně zastavení provozu v průmyslovém komplexu Kesong – v úterý ráno nenastoupilo do práce v továrnách více než 50 tisíc dělníků. Už v pondělí Pchjongjang oznámil, že pozastavuje činnost továren v Kesongu a odvolává všechny své zaměstnance.

"Až dosud žádný severokorejský zaměstnanec nedorazil do práce," konstatoval mluvčí jihokorejského ministerstva pro pro sjednocení.

Situaci v Kesongu okomentovala na zasedání vlády i prezidentka Pak Kun-hje, která varovala Pchjongjang, že v případu uzavření komplexu nebude ani jedna země na světě investovat v KLDR.

"Investice jsou založeny na odhadu příštích výsledků a na důvěře. Pokud vidíte, že sever porušuje mezinárodní pravidla a formy a před zraky celého světa zastavuje práci v Kesongu, pak ani jedna země světa nebude investovat v KLDR," prohlásila prezidentka.

Uložila také ministerstvu pro sjednocení, aby se postaralo o bezpečnost Jihokorejců a ochranu jejich majetku.

Severokorejci své pondělní rozhodnutí "dočasně pozastavit operace v zóně" – a zvážit její další existenci – odůvodňovali "provokacemi" Soulu.

Kesong leží na území KLDR, jen asi deset kilometrů severně od Demilitarizovaného pásma a přibližně hodinu jízdy autem od Soulu. Na otevření areálu se na korejském summitu v roce 2000 dohodl jihokorejský prezident Kim Te-džung se svým severokorejským protějškem Kim Čong-ilem.

Továrny tady má 123 jihokorejských podniků, které zaměstnávají vedle několik stovek svých manažerů i více než 53 tisíc dělníků a dělnic. A Pchjongjang díky výrobě v Kesongu vydělává ročně asi dvě miliardy dolarů, podotýká agentura Reuters.

Režim Kim Čong-una minulý týden zablokoval vjezd do komplexu a odmítl vpustit na své území i manažery podniků. Kvůli nedostatku surovin přerušilo výrobu zatím 13 továren, absence tisíců severokorejských dělníků ale může ochromit celou zónu.

Úřady sice jihokorejským pracovníkům, kteří v zóně byli, odchod umožnily, nabídky ale využilo jen asi 300 z nich. Dalších 475 na místě zůstalo. Průmyslová zóna Kesong přerušila provoz jen jednou – v roce 2009 v reakci na každoroční společné vojenské manévry USA a Jižní Koreje a zpřísnění sankcí na několik dní zablokovala přístup.

KLDR začátkem března vypověděla veškeré dohody o neútočení s Jižní Koreou a pohrozila Spojeným státům preventivním jaderným útokem. Přesunula také dvě své rakety středního doletu na své východní pobřeží a zamířila prý na americké základny.

V pátek vyzvala zahraniční diplomaty, aby zvážili odchod ze země, protože prý od středy nebude schopna zajistit jejich bezpečnost. 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist