Nový test severokorejských raket by USA nepřekvapil. "Nebyli bychom zaskočeni takovou akcí," řekl dnes mluvčí Bílého domu Jay Carey. Reagoval tak na náznaky, že by se KLDR mohla připravovat ke zkušebnímu odpálení svých střel.

Jihokorejští analytici nevylučují, že by se raketový test mohl odehrát 15. dubna, na výročí narození zakladatele komunistického režimu Kim Ir-sena.

Severní Korea při dalším stupňování války nervů proti Jihokorejcům a Američanům v pátek instalovala dvě rakety na mobilní odpalovací zařízení a vybídla zahraniční diplomaty k evakuaci z Pchjongjangu kvůli válečné hrozbě. Bílý dům pak vybídl Pchjongjang, aby "skoncoval s provokacemi".

Severní Korea v posledních týdnech stupňuje své hrozby určené jižnímu sousedovi a Američanům. Pohrozila preventivním jaderným útokem na Spojené státy a zamířila rakety a dělostřelectvo na vojenské základny USA.

Nejnověji instalovala dvě rakety středního doletu na mobilní odpalovací zařízení na východním pobřeží země, odkud v minulosti podnikala raketové testy.

Severokorejské rakety Musudan, které se poprvé ukázaly veřejnosti na přehlídce v roce 2010, mají údajně dolet 3000 až 4000 kilometrů, a jsou tedy schopny zasáhnout Jižní Koreu, Japonsko a zřejmě i americký tichomořský ostrov Guam. Tuto střelu však režim ještě nikdy netestoval.

Spojené státy zareagovaly oznámením, že na Guamu, kde se nachází na 6 000 amerických vojáků, rozmístí vyspělý protiraketový systém THAAD, aby podpořily obranu regionu. Jižní Korea vyslala na moře dva torpédoborce vybavené protiraketovým systémem Aegis.

Severokorejská bojechtivá rétorika dosud nevyústila v přímou akci, jakou bylo třeba v roce 2010 ostřelování jihokorejského ostrova se čtyřmi oběťmi na životech.

Pracovníci OSN prozatím zůstávají v Koree

Některá západní velvyslanectví Pchjonjang podle agentury Reuters vyzval, aby do 10. dubna předložily evakuační plány, chtějí-li kvůli válečné hrozbě svá velvyslanectví vyklidit. KLDR tím podle agentur a diplomatů chce zřejmě vyslat signál, že po 10. dubnu za bezpečnost ambasád neručí.

Doporučení k evakuaci dostal i personál české ambasády. Podle mluvčího české diplomacie Karla Šrola bude ale velvyslanectví nadále standardně fungovat. "Jsme v kontaktu s naším zastupitelským úřadem a po víkendu, v pondělí, se rozhodneme, jaké podnikneme další kroky," řekl Šrol.

Generální tajemník Organizace spojených národů Pan Ki-mun prohlásil, že je hluboce znepokojen rostoucím napětím na Korejském poloostrově, nicméně humanitární pracovníci OSN zatím v zemi zůstanou. "Personál OSN v KLDR zůstává zapojen do humanitární a rozvojové práce po celé zemi," uvedl mluvčí OSN Martin Nesirky na konferenci v New Yorku.

Britská diplomacie považuje výzvu k evakuaci za součást "protiamerické informační kampaně". Londýn zvažuje své příští kroky a možná doporučí britským občanům, aby se území KLDR vyhýbali.

Severní Korea v posledních týdnech vypověděla všechny dohody o neútočení, pohrozila preventivním jaderným útokem na Spojené státy a zamířila rakety a dělostřelectvo na vojenské základny USA. Oznámila také, že znovu uvede do provozu svůj odstavený jaderný reaktor v Jongbjonu, a instalovala dvě rakety středního doletu na mobilní odpalovací zařízení na východním pobřeží země.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist