Jeden z neformálních vůdců ruské opozice, známý blogger a protikorupční aktivista Alexej Navalnyj, hodlá v budoucnu kandidovat na funkci ruského prezidenta. Sám Navalnyj to v pátek prohlásil v rozhovoru pro televizní stanici Dožď. Ve volbách, které se ovšem uskuteční až v roce 2018, chce usilovat o "změnu života v Rusku".

Problémem v politické kariéře ruského aktivisty ale může být žaloba, které čelí v defraudační kauze regionálního podniku Kirovles. Ještě jako poradce gubernátora Kirovské oblasti se Navalnyj podle ruské prokuratury dopustil řady nezákonných operací, v jejichž důsledku prý oblastní podnik Kirovles utrpěl velké finanční škody. Proces se táhne už čtvrtý rok.

Navalnyj je přesvědčen, že kauza byla vyvolána uměle s cílem zmařit jeho politické aktivity. "Nepochybuji, že budu v kauze Kirovles odsouzen. Nebudu pak mít možnost kamkoli kandidovat," řekl ruské televizi.

Navalnyj si udělal jméno nelítostným tepáním korupce ve státních úřadech a podnicích. V současnosti patří k nejpopulárnějším opozičním vůdcům, někteří přívrženci mu dokonce mají za zlé, že loňskou šanci kandidovat na prezidenta promeškal. V době podávání přihlášek byl ale ve vězení za účast na nepovolené demonstraci.

Příští ruské prezidentské volby jsou ještě daleko, ale ruští komentátoři nepochybují, že jejich hlavním favoritem bude znovu dosavadní prezident Vladimir Putin. Šéfem Kremlu byl už v letech 2000 až 2008, a pokud by v roce 2018 další mandát skutečně získal, byl by v nejvyšší ústavní funkci rekordních dvacet let.