Rusko v pátek varovalo před zvýšenou vojenskou aktivitou v blízkosti severokorejského území, která podle něj může způsobit, že se stávající napjatá situace vymkne kontrole. Moskva tím očividně kritizovala přelety amerických bombardérů nad Jižní Koreou, po nichž následovaly nové výhrůžky Pchjongjangu, uvedla agentura Reuters.

"Máme obavy, že souběžně s adekvátní, kolektivní reakcí Rady bezpečnosti OSN jsou podnikány jednostranné akce kolem severokorejského území, které stupňují činnost armád," prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. "Situace by se mohla jednoduše vymknout kontrole," dodal.

Poslední vývoj

12. prosince – Severní Korea odpálila raketu dlouhého doletu. OSN tento čin odsoudila.  

12. února – Severní Korea provedla podzemní test nukleárních zbraní. Celkově se jednalo o třetí test, první provedla v roce 2006 a druhý tři roky poté. 

7. března – OSN uvalila na Pchjongjangu nové sankce, Severní Korea tvrdí, že má právo na „preventivní jaderný útok“ na USA.

11. března – Začalo každoroční vojenské cvičení USA a Jižní Koreji. KLDR na to reagovala, že se tím porušilo příměří z Korejské války.

19. března – Americké bombardéry B-52 schopné nést nuklerání bomby proletěly nad Korejským poloostrovem. Následovalo několik hrozeb KLDR proti USA a Jižní Koreji.

20. března – Televizní vysílání a banky v Jižní Koreji byly napadeny kybernetickým útokem. Zdroj těchto útoků je neznámý.

27. března – Severní Korea přerušila vojenské telefonní spojení se svým jižním sousedem.

28. března -  Americké bombardéry přelétly přes Korejský poloostrov ve snaze ukázat schopnost vojenského úderu.

 

Americké letectvo ve čtvrtek vyslalo k cvičnému přeletu nad Jižní Koreu dva své bombardéry B-2, které jsou vybaveny technologií stealth znesnadňující zachycení radary. Podle Spojených států šlo o odstrašující misi v době stupňujícího se napětí na Korejském poloostrově, k němuž přispěl únorový jaderný test KLDR.

"Severní Korea musí pochopit, že to, co dělají, je nebezpečné. Musíme jasně ukázat, že provokace KLDR bereme velice vážně a budeme na ně reagovat," uvedl ve čtvrtek podle BBC americký ministr obrany Chuck Hagel.

Rakety v bojové pohotovosti

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ve zjevné reakci na přelet bombardérů uvedl raketová vojska KLDR do stavu bojové pohotovosti, aby byla připravena k útoku na americké vojenské základny v Jižní Koreji a v Tichomoří. Podobné hrozby znějí z Pchjongjangu už od počátku měsíce.

Čína, která je nejbližším spojencem Pchjongjangu a jeho největším obchodním partnerem, vyzvala ke společnému úsilí s cílem snížit napětí na Korejském poloostrově.

"Apelujeme na všechny zainteresované strany, aby společným úsilím přispěly ke snížení napětí. Mír a stabilita na Korejském poloostrově je v obecném zájmu," řekl mluvčí čínské diplomacie Chung Lej.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist