Vězňové na americké námořní základně Guantánamo na Kubě vznesli nové stížnosti na adresu svých amerických věznitelů. Prostřednictvím svých právníků obvinili vězeňské strážce, že jim odmítají vydat pitnou vodu a neúnosně snížili teplotu v celách, aby zmařili jejich hladovku.

Tu vězňové vyhlásili na protest proti svému časově neomezenému zadržování. Největší vlnu hladovek zažilo Guantánamo už v roce 2005, kdy se k ní připojila zhruba třetina vězňů.

Tehdy hladovku drželo 131 vězňů z celkových pěti stovek zadržovaných. Protest ukončila umělá výživa, na kterou byli vězni napojeni, aby nezemřeli vyhladověním.

Současná hladovka prozatím takových měřítek nedosahuje, počet protestujících ale s každým týdnem roste. Do hladovky, kterou zahájila skupina vězňů podezřelých z terorismu začátkem února, se postupně zapojilo už 31 ze 166 vězňů, z nichž většina je na Guantánamu bez formálního obvinění zadržována 11 let.

Britský Guardian ale minulý týden napsal, že rozsah hladovky může být ve skutečnosti větší, než uvádí oficiální čísla. Tomu by nasvědčovalo i vyjádření Bílého domu, že "dění bedlivě sleduje".

Když přišla zpráva, že tři hladovkáři byli hospitalizováni a že stav několika dalších vzbuzuje obavy, vyslal Červený kříž na základnu kontrolu.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se