V hloubce přes 300 metrů pod povrchem uvízl po závalu v chilském dole 42letý horník. Podle záchranného týmu, který se k němu snaží dostat, je Mario Torres López stále naživu a komunikuje.

Ve stejném regionu Atacama na severu země zůstalo před téměř třemi lety zavaleno pod zemí 33 mužů, které se po několikaměsíční záchranné akci podařilo dostat na povrch.

López podle zpravodajského serveru stanice BBC pracoval v pondělí v dole Victoria vzdáleném zhruba 40 kilometrů od města Vallenar, když zával odřízl přístupovou cestu k povrchu.

Záchranáři se s horníkem pokusili navázat kontakt pomocí zvukových signálů, na které prý odpovídal. Jiné informace však zatím nemají, není proto jasné, zda je zraněn či v jakém je stavu.

Hasiči a další dobrovolníci se snaží prohrabat k Lópezovi cestu sutí bez použití mechanizace, pouze rukama a ručními nástroji.

Po celosvětově sledované záchranné akci z roku 2010, kdy se 33 horníků z dolu San José podařilo vyprostit díky nasazení speciální vrtné soupravy z hloubky téměř 700 metrů za 69 dní, se chilské úřady snažily zpřísnit bezpečnostní pravidla pro tuto rizikovou práci.

Horníci však nadále výměnou za relativně vysoké platy podstupují práci ve velmi nebezpečných podmínkách a smrt v podzemí je v měděných či zlatých dolech této jihoamerické země stále běžnou věcí.

Související