Záhadná sobotní smrt někdejšího nejbohatšího Rusa a "šedé eminence Kremlu", ruského oligarchy Borise Berezovského (67) v britském exilu, je v centru pozornosti ruských i britských médií.

Oligarchovi přátelé hovoří o třech možných verzích: infarktu, sebevraždě i vraždě, třebaže britská policie podle detektiva Kevina Browna nenalezla důvody, aby z úmrtí podezírala nějakou "třetí stranu".

Vyšetřování je ale teprve na začátku. Na londýnské soudní patologii v pondělí začala pitva a výsledky mají být známy ještě večer nebo v průběhu úterý. Podle spekulací britského i ruského tisku Berezovskij mohl spáchat sebevraždu nebo podlehnout srdečnímu kolapsu.

V Rusku se mezitím rozproudila debata o pozůstalosti miliardáře, který byl před lety nejbohatším Rusem, ale jehož jmění se vinou prohraných soudních sporů a finanční krize údajně povážlivě ztenčilo. Podle některých informací Berezovskij v posledních měsících svého života rozprodával své umělecké sbírky a k prodeji nabízel i nemovitosti a drahá auta.

Oligarcha patřil k nejhlasitějším kritikům Kremlu, byl v Rusku v nepřítomnosti odsouzen ve dvou procesech k šesti a 13 letům vězení a propadnutí majetku. Ruská generální prokuratura už dala najevo, že bude usilovat o převedení všech nebožtíkových aktiv do Ruska. Případné dluhy mají uhradit dědicové.

Deprese nebo mrtvice

Názory na smrt Berezovského se liší i v okruhu jeho nejbližších přátel. "Boris se udusil. Buď to udělal sám, nebo s něčí pomocí. Ale nevěřím, že to byla sebevražda," řekl listu The Guardian oligarchův přítel Nikolaj Gluškov, který se od Berezovského bývalé manželky dozvěděl, že u těla zesnulého ležela hedvábná šála.

Jiní jeho přátelé však hypotézu o vraždě odmítají a nevylučují, že milionář mohl sám ukončit svůj život kvůli depresi po prohře v soudním sporu s dalším ruským oligarchou Romanem Abramovičem o pět miliard dolarů.

"Mohl utrpět mrtvici, infarkt a je i naprosto možné, že spáchal sebevraždu," řekl listu The Telegraph další oligarchův kamarád Jurij Dubov. Ale Berezovskij podle listu Daily Telegraph nezanechal dopis na rozloučenou, jak obvykle sebevrazi dělávají.

Policie čeká na výsledky pitvy

Sama policie se zdržuje vyjádření k tvrzením a hypotézám tisku. Podle detektiva Browna nemá valný smysl spekulovat o příčinách úmrtí před provedením pitvy.

Ruská média pozornost upírají spíše k oligarchově "pokání" v dopise prezidentu Vladimiru Putinovi, v němž nepřítel Kremlu prý prosil o odpuštění a svolení vrátit se do vlasti.

"Hrozně se mu chtělo vrátit se do Ruska, byl k tomu ochoten za jakýchkoliv podmínek," řekl předák ruských nacionalistů Vladimir Žirinovskij, který se s Berezovským sešel počátkem ledna.

Oligarcha prý sliboval "udělat vše, co mu Moskva a Kreml nařídí", tedy i uzavřít aféru s otrávením svého spolupracovníka, zběhlého ruského agenta Alexandra Litviněnka.

Ale současně Berezovskij pochyboval, že mu bude odpuštěno – Putinovi psal už k jeho říjnovým narozeninám – a zdál se být ve velice skleslé náladě.

Pokud nakonec dojde k tomu, že Berezovskij bude pochován ve vlasti, "bude to nepochybně velké symbolické vítězství Kremlu", usoudila rozhlasová stanice Kommersant FM. Takový pohřeb by však byl možný jen na přání pozůstalých a ti se až dosud na Kreml neobrátili.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist