Sebevražda nebo náhlá srdeční příhoda je podle britských vyšetřovatelů nejpravděpodobnější příčinou smrti ruského miliardáře Borise Berezovského, který zesnul v sobotu v 67 letech ve svém domě.
Oznámila to televize Sky News s odvoláním na policejní zdroje. Vyšetřovatelé v domě ruského oligarchy nenalezli nic podezřelého, neexistují ani známky svědčící o přítomnosti cizí osoby.
Dům Berezovského v Ascotu u Londýna v sobotu uzavřela policie, která do jeho blízkosti nepouštěla místní obyvatele ani novináře. Objekt prohledali experti na chemické, biologické a radiochemické látky, ale žádné nebezpečné materiály v domě nenašli. Blokáda okolních ulic byla dnes odvolána.
Oficiální zprávy o důvodech smrti ruského podnikatele zatím nejsou. Berezovského nalezl v sobotu v koupelně jeho tělesný strážce. Ruský oligarcha se údajně léčil na depresi a ztratil životní perspektivu.
Berezovskij získal v roce 2003 v Británii azyl. Stal se tam pak velkým kritikem ruského prezidenta Vladimira Putina a spolupracoval například s bývalým ruským agentem Alexandrem Litviněnkem, který zemřel v listopadu 2006 v Londýně na otravu ozářením.
Z vlivného "oligarchy" a spojence Kremlu se Berezovskij stal po Putinově nástupu k moci nežádoucí osobou a ruské soudy jej v nepřítomnosti odsoudily k mnoha letům vězení vesměs za tunelování. Od roku 2000 žil v Británii, kde přežil několik pokusů o atentát. Známý moskevský právník Alexander Dobrovinskij, který magnáta dobře znal, se domnívá, že Berezovskij spáchal sebevraždu.
Toužil po návratu domů
Podle redaktora ruského vydání časopisu Forbes Ilji Žeguljova, který s Berezovským hovořil den před jeho smrtí, miliardář za své největší přání označil návrat domů. Do Ruska se prý chtěl vrátit i přesto, že mu tam za údajné tunelování ruských firem hrozilo vězení.
Podle Žeguljova změnil Berezovskij názor na osobu prezidenta Vladimira Putina, který byl do té doby jeho úhlavním politickým nepřítelem. Tuto informaci potvrdil i Kreml. Putinův mluvčí Dmitrij Peskov agentuře Interfax řekl, že Berezovskij napsal Putinovi dopis. Svěřil se v něm prý prezidentovi, že hledá možnost, jak se vrátit domů.
Bývalý šéf ruského nakladatelství Kommersant Publishing House Damian Kudrjavcev uvedl, že Berezovskij zemřel v 11:00 hodin místního času. Kudrjavcev na Twitteru napsal, že se neobjevily žádné známky násilné smrti. Podle dalších zdrojů byl mrtvý Berezovskij nalezen v koupelně. V posledních týdnech údajně utrpěl několik srdečních příhod.
Berezovského deprese mohly podle zdrojů souviset se ztrátou majetku. Loni v srpnu prohrál soudní spor s ruským miliardářem a vlastníkem londýnského fotbalového klubu Chelsea Romanem Abramovičem o vlastnictví ruské ropné společnosti Sibněfť, kde šlo o více než pět miliard dolarů (asi 100 miliard korun).
Odsoudili ho k 19 letům
Berezovskij získal ohromný vliv a majetek za prezidenta Borise Jelcina. Vlastnil podíly v několika bankách, ropných a leteckých společnostech, a především v médiích. Ke konci 90. let však musel v Rusku stále častěji čelit skandálům kolem svých podnikatelských aktivit ve firmách Sibněfť, Aeroflot a televizi ORT. Jeho osud zpečetilo to, že se postavil proti Putinovi.
V Rusku byl Berezovskij odsouzen k celkem 19 letům vězení za rozkrádání majetku letecké společnosti Aeroflot a za údajné vytunelování automobilky Autovaz. Byl také obviněn z pokusu o státní převrat a dalších trestných činů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist