Zhruba 1,7 milionu tabletů hodlá letos dát Thajsko studentům a učitelům. Jde o největší rozdávání těchto malých dotykových počítačů ke vzdělávání na světě, uvedly místní úřady, které v menším rozsahu s tímto programem začaly už loni.

Na duben Thajsko vypsalo tendr na dodání tabletů, do nějž se už přihlásilo devět firem ze zemí, jako je Čína, Indie, Německo a Nizozemsko, napsala agentura AFP.

"Bude to největší množství tabletů na světě, které rozdává vláda na vzdělávání," řekl vládní poradce Surapchol Navamavatana podílející se na schématu nazvaném Jeden tablet pro každé dítě. "Tohle je dotyková éra," dodal. "Ať děti dělají cokoli, chtějí to dělat dotykově."

S cenou jednoho tabletu kolem stovky amerických dolarů bude celková hodnota objednávky převyšovat 140 milionů dolarů (asi 2,8 miliardy korun).

Rozdávány budou jak žákům na prvním stupni škol od šestého roku věku, tak na druhých stupních a zhruba 54 tisíc kusů je určeno pro učitele.

Už v loňském roce Thajsko rozdalo studentům zhruba 850 tisíc tabletů. Zařízení v hodnotě 75 milionů dolarů dodala čínská firma Shenzhen Scope Scientific Development. Příští rok by do rukou školáků mělo zamířit dalších sedm milionů tabletů.