Rezoluce o sankcích Rady bezpečnosti OSN vůči totalitní Severní Koreji, o níž se má hlasovat tento týden, vyzývá ke konkrétnímu zákazu prodeje věcí, v nichž si libuje severokorejská vládní elita – například jachty či závodní vozy. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na diplomaty RB OSN.

Návrh rezoluce, na němž se shodl Washington s Pekingem po třech týdnech bilaterálních rozhovorů, představila americká vyslankyně při OSN Susan Riceová.

Nové sankce jsou reakcí na v pořadí třetí jaderný test, který KLDR uskutečnila 12. února. Předchozí jaderné zkoušky Severní Korea provedla v letech 2006 a 2009.

Vývoz luxusního zboží do Severní Koreje byl zakázán od roku 2006, kdy Rada bezpečnosti uvalila na Pchjongjang sankce za první jadernou zkoušku. Rada ale nikdy nedefinovala, co je "luxusní zboží", čímž ponechala na rozhodnutí jednotlivých států, aby rozhodovaly, co představuje luxusní položku. Severokorejci tak měli zhusta možnost tento zákaz obcházet.

Návrh rezoluce, který by Rada bezpečnosti mohla odhlasovat do čtvrtka, vyzývá k ukončení dodávky konkrétních věcí do KLDR včetně určitých druhů šperků, jachet, luxusních automobilů a závodních vozů.

"Zmínil jsem jachty, protože to je konkrétní případ," řekl agentuře Reuters diplomat, který si nepřál být jmenován. "Dosáhli jsme jistých úspěchů při blokování přepravy jachet vládní elitě," dodal. Nová opatření jsou podle jeho slov zacílena na severokorejskou elitu, "která si žije v blahobytu, zatímco zbytek jejich země je zbídačený".

Pchjongjang se stal předmětem sankcí OSN za jaderné testy v letech 2006 a 2009. Opatření byla zpřísněna a rozšířena také po několika raketových zkouškách. Krom zákazu luxusního zboží platí vůči KLDR zbrojní embargo a zákaz obchodu v oblasti jaderných a raketových technologií.

Letadlo nacpané luxusním zbožím

Zahraniční diplomat v Pchjongjangu, který si nepřál uvést své jméno ani národnost, před časem sdělil, že Severokorejci, jimž bylo povoleno cestovat do zahraničí, se vraceli domů s takovým množstvím luxusního zboží, jaké dokázali pobrat.

"Ještě nikdy jsem neviděl letadlo tak nacpané zbožím tohoto druhu," řekl diplomat o spoji mezi Pekingem a Pchjongjangem.

Návrh nejnovější rezoluce zachází dál než předchozí kroky OSN, pokud jde o inspekce severokorejských dopravních lodí, zda nepřevážejí zakázané zboží.

Navrhovaná rezoluce ukládá jako povinnost pro státy zkontrolovat jakýkoli podezřelý severokorejský náklad a zjistit, zda neobsahuje zakázané položky včetně luxusního zboží. Podle dosavadních pravidel byly podobné inspekce dobrovolné a nemusely se vztahovat na luxusní zboží.

KLDR už v úterý na návrh nových sankcí reagovala výhrůžkou, že k 11. březnu vypoví příměří s Jižní Koreou. Konflikt z let 1950–53 totiž skončil pouze uzavřením příměří, nikoli podepsáním mírové smlouvy. Obě země jsou tak de facto stále ve válečném stavu.

Severokorejský režim ve středu také vyhlásil zákaz vstupu lodí a letadel do oblastí u svého východního a západního pobřeží. Podle expertů nejspíš chystá velké vojenské manévry, vyloučit však nelze ani raketový test, píše Reuters.

Armádní cvičení nebo raketový test

"Severokorejská armáda... připravuje rozsáhlé kombinované vojenské cvičení, a tak uzavřela oblasti kvůli palbě z lodí či stíhaček," uvedla jihokorejská tisková agentura Jonhap s odvoláním na jihokorejské vládní zdroje. "Vyloučit však nelze ani test rakety krátkého či středního doletu," dodala.

Jižní Korea se ale nenechala zastrašit a varovala svého severního souseda, že je plně připravena vrátit úder.

"Pokud Severní Korea bude provokovat a ohrozí životy a bezpečnost našich lidí, dáváme jasně najevo, že jsme učinili veškeré přípravy na silnou a rozhodnou odpověď nejen proti zdroji agrese a jejím podpůrným silám, ale také jeho velitelství," řekl na tiskové konferenci generálmajor jihokorejské armády.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist