Velitelem lodi byl Alexej Gubarev a československý pilot Vladimír Remek, tehdy devětadvacetiletý. Remek byl zároveň prvním nesovětským či neamerickým kosmonautem, který vzlétl do kosmu.
Historie Remkovy cesty do vesmíru se začala psát v roce 1976, když vojenští lékaři povolali na lékařské prohlídky osmdesát pilotů. Hustým sítem prohlídek prošli čtyři, mezi nimi byli Remek, Oldřich Pelčák, pozdější šéf českého letectva Ladislav Klíma a Michal Vondroušek. Po mnohaměsíčním tvrdém výcviku dvou posádek (Remek s Gubarevem, Pelčák s Nikolajem Rukavišnikovem) nakonec krátce před startem Praha rozhodla, že poletí Remek.
Česko nebude mít za prezidenta kosmonauta. Komunisti Remka do přímé volby nepošlou - čtěte ZDE
Zeman už s vládou řeší velvyslance, do Moskvy by mohl jít Remek - čtěte ZDE
Poslancem za KSČM
Na stanici Saljut 6, s níž se Sojuz 28 spojil, prováděla posádka řadu vědeckých a technických experimentů. Sojuz 28 přistál po 125 obletech Země 10. března. Remkův let byl bezesporu úspěchem československého výzkumu - kosmonaut provedl řadu experimentů připravených československými vědci. Přesto se nad ním vznášela řada dohadů. Jedním z nich bylo například to, proč vlastně Remek dostal přednost před Pelčákem.
Let československého občana do kosmu byl také chápán jako manifestace československo-sovětského přátelství.
Remek je nyní poslancem Evropského parlamentu za KSČM (od roku 2004) a podle spekulací by se mohl stát velvyslancem v Rusku.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist