Život v Řecku ve středu ráno ochromila generální stávka. Do ulic metropole Atén vyrazilo kolem 40 tisíc lidí, kteří před sídlem parlamentu dávali najevo nevoli nad úspornou politikou vlády. Manifestace provázely jen drobné incidenty mezi skupinkami maskovaných mladých demonstrantů a pořádkovými jednotkami.

V Řecku se z větší části zastavila veřejná doprava, provoz omezily mimo jiné nemocnice, školy či letiště na domácích linkách. Ke čtyřiadvacetihodinovému přerušení práce vyzvaly odbory nespokojené se zoufalou ekonomickou situací země.

Centrum Atén kolem poledne zcela paralyzovaly dvě demonstrace, které nezávisle na sobě uspořádalo několik odborových organizací, informoval server listu To Vima. První manifestaci asi 30 tisíc lidí uspořádaly obě hlavní odborové organizace státních a soukromých zaměstnanců.

Demonstranti, kteří se následně vydali na protestní pochod ze shromaždiště směrem k budově parlamentu, hlasitě spílali kabinetu konzervativního premiéra Antonise Samarase. "Zloději, zloději!" provolával dav útočná hesla za důrazného doprovodu bubnů.

Druhou demonstraci, které se zúčastnilo přes 10 tisíc osob, uspořádaly krajně levicové odbory PAME. I tento průvod prošel kolem parlamentu.

Obě akce provázely na řecké poměry jen drobné incidenty, při nichž skupinky maskovaných výtržníků podpálily několik aut a odpadkových kontejnerů a fyzicky napadly několik osob. Do střetu se dostali demonstranti i s pořádkovými jednotkami, které napadli kameny a zápalnými lahvemi.

Policisté, jichž úřady zmobilizovaly v centru metropole na 3000, odpověděli slzným plynem a ohlušujícími granáty.

V průběhu odpoledne se situace v Aténách zklidnila a do hlavních i postranních ulic se již vrátil běžný provoz.

Řecká vláda snižuje platy státních zaměstnanců a důchody a chystá masivní propouštění. Daně a nezaměstnanost rostou, což dál zhoršuje ekonomickou situaci Řeků. Dva největší odborové svazy, reprezentující 2,5 milionu zaměstnanců, se proto rozhodly uspořádat první letošní generální stávku v této jedenáctimilionové zemi.

Stávka lékařů i učitelů

Doma byli kvůli stávce učitelů nuceni zůstat žáci státních škol, stávkují i lékaři, kteří ošetřují pouze nouzové případy. Lodě nevypluly z přístavů, až do večera nebudou jezdit městské autobusy, trolejbusy a příměstské vlaky. Nepracují například ani advokáti či novináři.

"Stávka je naší odpovědí na bezvýchodnou politiku, která ždímá život z dělníků, zbídačila společnost a uvrhla ekonomiku do recese a krize," uvedl v prohlášení odborový svaz pracovníků soukromého sektoru GSEE, který stávku organizuje společně se sesterskou organizací státních zaměstnanců ADEDY.

Vláda v minulosti opakovaně vyzývala odboráře, aby se vyvarovali stávek, které jsou v různých oblastech řecké ekonomiky takřka na denním pořádku. Pod tlakem generální stávky však Samarasův kabinet přeci jen mírně ustoupil, neboť v pondělí oznámil, že bere zpět plánované propuštění zhruba dvou tisícovek pracovníků veřejného sektoru.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo před bankrotem a muselo požádat o pomoc své partnery v Evropské unii a Mezinárodní měnový fond (MMF). Výměnou za pomoc slíbilo zkrotit rozpočet, což vládu nutí ke stále větším škrtům.

Odboráře pobouřilo rovněž nedávné vládní rozhodnutí zastavit vyjednávání o nových kolektivních smlouvách ve veřejném sektoru, neboť platy mají projít další etapou osekávání. "Dnešní stávka je novým pokusem zbavit se té dohody o pomoci a také těch, kteří žijí na úkor lidí a přinášejí jen bídu. Sociální kolaps je velmi blízko," řekl agentuře Reuters během dnešní demonstrace odborářský předák Ilias Iliopulos.

Samarasova vláda se snaží veřejnost uklidnit tvrzením, že země má nejhorší období za sebou, když se jí podařilo odvrátit bankrot a odchod z eurozóny. Podle čerstvých odhadů však dál poroste nezaměstnanost a brzy dosáhne rekordních 30 procent.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist