Americký kardinál Roger Mahony, kterého katolická církev zbavila možnosti vykonávat některé církevní obřady, se chce zúčastnit volby nového papeže. Duchovní potrestaný za krytí pedofilního skandálu katolických kněží v Los Angeles tím pobouřil část věřících. Ti už podepisují petici proti jeho účasti na konkláve, které bude nového papeže volit.

Italský kardinál a expert na církevní právo Velasio De Paolis v úterý řekl, že mu ve volbě papeže nelze bránit.

Šestasedmdesátiletý kardinál Mahony koncem ledna přišel o možnost vykonávat v církvi jakoukoli administrativní či veřejnou funkci kvůli svému spojení s pedofilním skandálem kněží v losangeleské arcidiecézi.

Americký kardinál Roger MahonyPodle soudního rozhodnutí z roku 2007 byla církev nucena vyplatit odškodnění v celkové výši 660 milionů dolarů (přes 12 miliard korun) lidem, které sexuálně zneužili duchovní římskokatolické církve v Los Angeles. Mahony byl současným arcibiskupem potrestán za to, že jejich počínání kryl.

Nyní oznámil, že chce v březnu přijet do Vatikánu a zúčastnit se volby nástupce Benedikta XVI. To popudilo tisícovky amerických katolíků.

"Kardinále Mahony, zůstaňte doma," píše se v titulu petice, kterou podle americké církevní organizace Sjednocení katolíci podepsalo zatím několik tisíc lidí. "Účast kardinála Mahonyho na konkláve zastíní volbu nového papeže temným mrakem," uvedla organizace na svých stránkách.

Kardinál: Můžeme ho jenom přemlouvat

Konkláve volící nového papeže sestává ze 117 kardinálů mladších 80 let, kteří mají podle italského kardinála Velasia De Paolise "právo a povinnost" účastnit se výběru nové hlavy katolické církve. "Můžeme ho nanejvýš přesvědčovat. Nic jiného nelze udělat... Je to nelehká situace, ale pravidla je třeba dodržovat," řekl kardinál.

Pedofilní skandály duchovních jsou jednou z věcí, jejíž nedůsledné řešení odcházejícímu papeži jeho kritici vytýkají. Mahony vedl losangeleskou arcidiecézi již od 80. let, kdy se tam podle policie nelegální sexuální praktiky děly. Zúčastnil se i volby Benedikta XVI., tehdy však ještě veřejnost neměla o skandálu informace.

Podle De Paolise jej může od cesty do Vatikánu odradit pouze intervence vysoké duchovní autority, bude však jen na jeho rozhodnutí, zda nakonec přijede.