Jako první úřadující americký prezident bude Barack Obama při své nadcházející návštěvě Izraele vyznamenán prestižní Prezidentskou medailí. Převezme ji z rukou izraelského protějšku Šimona Perese, oznámil v pondělí Peresův úřad.

Obama v březnu navštíví Izrael poprvé od svého nástupu do úřadu v lednu 2009 a součástí jeho blízkovýchodní cesty bude i palestinský západní břeh Jordánu a Jordánsko, oznámil počátkem měsíce Bílý dům.

"Prezident Obama jedinečným a významným způsobem přispěl k posílení státu Izrael a bezpečnosti jeho obyvatel," citovala agentura AFP z prohlášení Peresova úřadu. "Barack Obama je skutečným přítelem státu Izrael a byl jím vždy od začátku své veřejné cesty. Jako prezident Spojených států stál po boku Izraele v dobách krize," stojí v něm dále.

Prezidentská medaile je udělována jednotlivcům nebo organizacím, kteří významně přispěli k posílení izraelské společnosti a obrazu Izraele ve světě. Je přirovnávána k francouzskému Řádu čestné legie.

Datum Obamovy návštěvy ještě nebylo oficiálně oznámeno. Izraelská média a palestinští představitelé ale hovořili o tom, že se uskuteční ve dnech od 20. do 22. března.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu naznačil, že rozhovory s Obamou se zaměří hlavně na íránský jaderný program, konflikt v Sýrii a mírová jednání Izraele s Palestinci, která jsou od září 2010 na mrtvém bodě.

Bílý dům trvale vyjadřuje svou podporu Izraeli. Napjatý vztah měl ale Obama s premiérem Netanjahuem, zejména pokud jde o židovské osady na západním břehu Jordánu.

Zásluhy a osobu izraelského prezidenta, zvlášť jeho rozvážný postoj v mezinárodních vztazích, Obama ocenil v červnu 2012. Při Peresově návštěvě ve Washingtonu tehdy předal svému protějšku prestižní Prezidentskou medaili svobody.