K Zemi se v pátek přiblíží asteroid 2012 DA14. Podle Space.com sice půjde o vůbec nejbližší průlet podobného tělesa kolem naší planety ve sledované historii, vědci ale veřejnost ujišťují, že není čeho se obávat – vzdálenost prý bude dostatečně velká pro to, aby Zemi bezpečně minul. Přesto se budou zraky vědců i mnoha amatérských astronomů a zvědavců v pátek upírat k obloze. Přinášíme proto odpovědi na nejčastější otázky k páteční vesmírné události.

Asteroid 2012 DA14. Co je vůbec zač?

Asteroid, který v v pátek proletí kolem Země je vlastně zhruba pětačtyřicetimetrový kus vesmírné křemičitanové skály. Pohybuje se poměrně rychle, vědci z americké NASA předpokládají, že naší sluneční soustavou "letí" rychlostí zhruba 28100kilometrů v hodině. Na fotografie asteroidu se můžete podívat ZDE.

Jak blízko od Země proletí?

V bodě svého maximálního přiblížení k Zemi – které nastane nad indonéskou Sumatrou v pátek ve 20:24 našeho času – bude od povrchu planety 27 680 kilometrů. Asteroid tedy proletí pod hladinou, v níž nad Zemí operují geostacionární družice. Oproti těm bude k Zemi asi o 8 tisíc kilometrů blíž.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se