Slovensko bude muset vyplatit usvědčenému hromadnému vrahovi Viliamu Hauserovi více než 130.000 korun jako odškodnění za to, že slovenským soudům nestačilo ani osm let k rozhodnutí o jeho stížnosti. O verdiktu Evropského soudu pro lidská práva informovalo slovenské ministerstvo spravedlnosti.

Hauser a jeho společník Róbert Matta byli v polovině 90. let odsouzeni na doživotí za to, že v dubnu 1994 zavraždili šest Vietnamců: dva manželské páry ve věku 32 až 36 let, 21letého muže a osmiměsíční děvčátko. Jedna ze zavražděných žen byla ve vysokém stupni těhotenství. Dospělí byli postříleni samopalem Škorpión, přičemž dostali i "ránu jistoty" do hlavy; nemluvně vrazi udusili.

Motivem zločinu, označovaného za nejmasovější vraždu v dějinách slovenské kriminalistiky, nebyl rasismus, ale oloupení movitých trhovců. Rozsudek oba pachatelé vyslechli s kamennými tvářemi, beze slova lítosti. "Jste zkažení a hrozí, že vaše zkaženost bude ještě větší," prohlásil tehdy předseda senátu.

V roce 2004 Hauser podal žalobu o náhradu škody, která mu prý vznikla nedbalostí jeho obhájce. Slovenské soudy ovšem o této žalobě nerozhodly ani po více než osmi letech, což štrasburský soud shledal nepřiměřeným a Hauserovi přiznal odškodnění ve výši 5200 eur (asi 132.000 Kč) a dalších 50 eur (1270 Kč) na úhradu nákladů.

Slovenské ministerstvo spravedlnosti připomnělo, že během čtyř let po podání žaloby několik advokátů z různých důvodů odmítlo Hausera zastupovat a soud musel postupně stanovit čtyři právní zástupce. Odsouzenec si pak na průtahy stěžoval u ústavního soudu, kde ale neuspěl. Ústavní soud totiž uznal, že tři advokáti jej odmítli z objektivních důvodů: pro vážnou nemoc, pracovní zaneprázdněnost a osobní přátelství s odpůrcem.

Podle evropského soudu byl však stát povinen zajistit právní zastoupení tak rychle, aby dodržel právo stěžovatele na projednání věci v přiměřené lhůtě.

Související