Čína spotřebovává téměř tolik uhlí jako všechny zbývající země světa dohromady, informuje agentura DPA. Zpráva přichází v době, kdy východní Čína, včetně metropole Pekingu, znovu bojuje se smogovou kalamitou. Čínské úřady už druhý den po sobě vyzývají občany, aby pokud možno nevycházeli ven z domu.

List The Washington Post uvedl, že spotřeba uhlí v Číně stoupla v roce 2011 o dalších devět procent a dosáhla 3,8 miliardy tun. Ve zbytku světa stoupá spotřeba uhlí v posledních letech jen mírně a v roce 2011 se pohybovala kolem 4,3 miliardy tun.

Uhlí je v Číně hlavním zdrojem energie, podporujícím rychlý ekonomický růst země. Spalováním uhlí se ale do atmosféry uvolňuje oxid uhličitý, který podle expertů výrazně přispívá ke globálním klimatickým změnám.

Hlavní město Číny Peking se v posledních třech dnech znovu potýká s kritickým znečištěním ovzduší, které metropoli postihlo již před 14 dny. Čínský rozhlas i ve středu vybízel občany, aby se zdržovali co nejméně v ulicích města.

V úterý čínské úřady nařídily uzavření 103 továren, aby omezily množství vypouštěných škodlivých látek, vyjet nesmělo ani 30 procent úředních vozidel. Vláda rovněž oznámila záměr stáhnout letos z provozu 180 tisíc starých aut v Pekingu.

Podívejte se na graf spotřeby uhlí ve světě bez dat z Číny (černá) a samotné Číny (červená):

Spotřeba uhlí ve světě a v Číně