Ledovce v tropické části And mizí nejrychleji za posledních 300 let. Uvádí to studie v odborném časopise The Cryosphere. Od 70. let minulého století se zmenšily o 30 až 50 procent. Experti podle stanice BBC tvrdí, že za ubýváním ledu může zvýšení průměrné teploty, která prý mezi lety 1950 až 1994 stoupla o 0,7 stupně Celsia.

Autoři studie zkoumali údaje o asi polovině všech andských ledovců, které jsou zdrojem pitné vody pro miliony lidí v Latinské Americe. Experti míní, že ledovce mizí všude v tropických Andách, tání je však patrnější u menších ledovců v nižších nadmořských výškách.

Od konce 70. let ledovce pod 5400 metrů nad mořem přišly z hlediska tloušťky ledu o asi 1,35 metru ledu ročně. Je to prý dvakrát víc než u větších a výše položených ledovců.

"Protože maximální tloušťka těchto malých, nízko položených ledovců zřídka přesahuje 40 metrů, při takové roční ztrátě (ledu) pravděpodobně v příštích desetiletích zcela zmizí," uvedl hlavní autor článku Antoine Rabatel z laboratoře glaciologie (vědy o ledovcích) a geofyziky ve francouzském Grenoblu.

Podle výzkumníků se objem srážek v regionu v posledních desetiletích nezměnil a nemůže se tak na ústupu ledovců podílet. Kdyby však charakter srážek dál zůstával neměnný, mohly by se tyto oblasti v budoucnosti potýkat s nedostatkem vody.

Zřejmě největší problémy by mohlo mít údolní oblasti řeky Río Santa v Peru, kde se voda z ledovců využívá v zemědělství nebo v energetice.

BBC napsal, že ledovce po celém světě ustupují od začátku 20. století. Himálajské ledovce jsou však prozkoumané relativně málo a podle některých zpráv by naopak mohly nabývat na hmotě.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist