K jedenácti letům vězení odsoudil thajský soud šéfredaktora místního časopisu za urážku krále. V Thajsku platí zákon, který přísně postihuje jakoukoli urážku monarchie. Rozsudek okamžitě odsoudila Evropská unie i skupiny ochránců lidských práv, napsala agentura AFP. Obhájce odsouzeného uvedl, že se proti rozsudku odvolá.

Somjot Pruksakasemsuk působil jako šéfredaktor časopisu Voice of the Oppressed hájícího zájmy bývalého premiéra Tchaksina Šinavatry. Soud novináře shledal vinným, že v roce 2010 publikoval dva články pomlouvající krále Pchúmipchona Adundéta.

Za každý z článků mu soud vyměřil pět let a připočetl ještě rok za předchozí obdobný přestupek.

Články sice kritizovaly fiktivní postavu, ale v roce 2011 úřady dospěly k závěru, že tato postava měla představovat krále. Jakékoli diskuse o úloze monarchie jsou v Thajsku zakázány.

"Obžalovaným je novinář, který měl povinnost prověřit fakta v těchto článcích, než je zveřejnil. Věděl, že obsah je urážlivý vůči monarchii, a přesto umožnil jejich publikaci," uvedl soudce při vynesení rozsudku.

Somjot byl zadržen za vlády premiéra Apchisita Vedžadžívy. Nynější premiérka Jinglak Šinavatrová, sestra Tchaksina Šinavatry, během předvolební kampaně v roce 2011 slíbila, že zákon o urážce majestátu změní. Pak ale od tohoto kroku ustoupila, čímž si vysloužila kritiku ochránců lidských práv. Ti tvrdí, že zákon o urážce monarchie používá mocná thajská elita k umlčení politických oponentů.

"Verdikt vážným způsobem podkopává svobodu projevu a svobodu tisku. Zároveň poškozuje obraz Thajska coby svobodné a demokratické společnosti," reagovala na rozsudek delegace Evropské unie, která je v Thajsku.

"Zákon o urážce majestátu by měl být okamžitě pozastaven a revidován," uvedla Isabelle Arradonová z organizace na ochranu lidských práv Amnesty International. Vyzvala zároveň Thajsko k propuštění Somjota "i všech ostatních vězňů svědomí".

"Soud, zdá se, přijal úlohu hlavního ochránce monarchie na úkor práva na svobodu projevu," dodal Brad Adams, ředitel asijské sekce organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist