Alžírská armáda ukončila více než třídenní útok islámských radikálů na plynárenský podnik na odlehlém jihovýchodě země. Zabila jedenáct útočníků. Ještě předtím útočníci zavraždili posledních sedm rukojmích a neúspěšně se pokusili podnik zapálit. Rozmístili v něm také miny, jež se pyrotechnici snaží zneškodnit.
Útok islámských radikálů tak skončil smrtí celkem 23 rukojmích a 32 teroristů. Vládním jednotkám se podařilo osvobodit 685 unesených alžírských zaměstnanců a 107 cizinců, uvedla dnes agentura AFP s odvoláním na alžírské úřady.
"Ještě neznáme všechny detaily. Ale v situaci, kdy teroristé vezmou tolik rukojmích a jsou připraveni tato rukojmí zabít, jako to udělali, mi postup Alžírska připadá nejvhodnější, protože vyjednávat nebylo možné," řekl francouzský prezident François Hollande.
Skupina Al-Mulasamín Mochtára Belmochtára, která se nedávno oddělila od Organizace Al-Káidy v muslimském Maghribu (AQIM), podnik u Ajn Amanásu napadla ve středu ráno. Asi třicet dobře vyzbrojených mužů zajalo skoro 700 zaměstnanců, z nichž 132 byli cizinci z desítky zemí.
Útok se dává do souvislosti s francouzskou intervencí v Mali a ochotou Alžírska poskytnout Francii svůj vzdušný prostor. Únosci požadovali ukončení této intervence a také propuštění dvou teroristů odsouzených v USA.
Postupně se na svobodu dostalo přes 650 rukojmích. Dle posledních a zatím stále nepřesných údajů asi 25 až 27 lidí - přišlo o život. V rukou únosců zůstala poslední sedmičlenná skupina.
Tu únosci nakonec zabili, když ztratili naději, že z místa uniknou. Armáda od čtvrtka rozsáhlý komplex obklíčila a akce speciálních komand kryly posádky vrtulníků.
Mezi zahraničními rukojmími byli Američané, Britové a Japonci. Vlády všech těchto tří států daly najevo, že se jim nelíbí, že o zásahu armády nebyly předem informovány.
Vzhledem k nepřehlednosti velkého areálu se zatím dle BBC nedá vyloučit, že v něm někteří z útočníků stále jsou. Hovořilo se také o tom, že někteří z rukojmích se poschovávali na odlehlých místech. Jeden z Francouzů například popsal, že strávil pod lůžkem zakrytý krabicemi 40 hodin a že začal věřit, že tam zemře. V objektu dnes bylo nalezeno 15 ohořelých a zatím neidentifikovaných těl.
Mezi stále pohřešovanými je necelá desítka Britů. Britský velvyslanec v Alžíru míří na místo, kde už je část konzulárního personálu.
Dle mauritánských zdrojů akci velel veterán mezi radikály Abdar Rahmán zvaný podle země svého původu Nigerí. V roce 2005 se připojil k alžírské Salafistické skupině pro kázání a boj (GSPC), která bojovala o ustavení islámského státu v Alžírsku a roku 2007 se přejmenovala na AQIM. Právě z AQIM je část islamistů, kteří loni ovládli maliský sever.
Francouzský soudce Marc Trévidic, který se zabývá terorismem, operaci v Alžírsku považuje za Belmochtárův pokus zmocnit se velení radikálních skupin v severní Africe. Mezi jednotlivými veliteli podle něj panuje rivalita, takže nelze předvídat, jak se dále bude situace vyvíjet. Útok na alžírský podnik prý byl dlouho plánován a Belmochtár k němu dal rozkaz v době, kterou považoval za příznivou. Jeho cílem je internacionalizovat konflikt s nemuslimy a stát se hlavou celosvětové svaté války.
Radikálové už pohrozili Francii útoky za její účast v Mali. Libye a také Egypt zpřísnily bezpečnostní opatření kolem energetických zařízení.
Útok islámských radikálů na plynárnu na jihovýchodě Alžírska
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist