Polští vyznavači létající špagetové příšery žádají, aby tuto mezinárodní satirickou církev úřady v silně katolické zemi uznaly a zaregistrovaly. Konzervativci požadavek takzvaných pastafariánů považují za provokaci. Informoval o tom polský rozhlas.

"Pastafariáni bojují s dominancí katolické církve," řekl Armand Ryfiński, poslanec za liberální a antiklerikální Palikotovo hnutí, který je zároveň jedním z administrátorů polských pastafariánských internetových stránek.

Náboženství, podle kterého svět stvořila létající špagetová příšera, vzniklo v roce 2005 v americkém Kansasu. Jeho "prorokové" tím protestovali proti zavedení výuky o stvoření světa bohem namísto evoluční teorie o jeho vzniku.

Název pastafariáni obsahuje slovo "pasta", které se v mnoha jazycích a často už i u nás používá pro těstoviny. Věřící pastafariáni zakončují své modlitby slovem "r'amen", což je složenina dvou pojmů: "ramen" je japonská nudlová polévka a "amen" závěr modlitby jejich "křesťanských nepřátel".

Pastafariánský požadavek na registraci církve považují konzervativní politici za protikatolickou provokaci. "Budeme tuto záležitost sledovat," řekl Andrzej Jaworski z konzervativní opoziční strany Právo a spravedlnost.