Znásilněná indická dívka zemřela. Oznámila to v pátek v noci našeho času nemocnice v Singapuru, ve které byla dívka hospitalizována.

Podle prohlášení nemocnice, dívky zemřela "pokojně" v sobotu 29. prosince ve 4:45 místního času.

Dívka, které bylo 23 let, byla 16. prosince ve své vlasti znásilněna a zbita skupinou mužů v jedoucím autobuse a to navzdory tomu, že cestovala se svým přítelem. Také jeho násilníci zbili. Indická policie již v souvislosti s útokem zatkla šest lidí, uvedla agentura AP.

Dívka utrpěla závažná poranění mozku a těla a začaly jí selhávat životně důležité orgány. V polovině tohoto týdne byla po deseti dnech hospitalizace v nemocnici v Dillí převezena ke specializované léčbě do Singapuru, kde o ni pečoval tým osmi specialistů v nemocnici Mount Elizabeth. Léčbu hradí indická vláda.

Indická policie se už připravuje na masové protesty. Třiadvacetiletá dívka se stala symbolem odporu proti násilí páchanému na ženách.

Dívčino tělo bude ještě v sobotu převezeno zpět do Indie, kde se schyluje k dalším protestním akcím. Soustrast už pozůstalým vyjádřili nejvyšší představitelé země včetně premiéra Manmóhana Singha a prezidenta Pranába Mukherdžího, který zesnulou ženu označil za "skutečnou hrdinku".

V indické metropoli panují přísná bezpečnostní opatření. Policie uzavřela velké oblasti uvnitř vládní čtvrti a v okolí památníku Indická brána v centru města. Právě tam probíhaly před Vánoci velké demonstrace, během nichž se zranily desítky lidí a jeden policista zemřel. Příslušníci pořádkových sil proti jejich účastníkům zasahovaly slzným plynem a vodními děly. Uzavřeno je také nejméně deset stanic metra.

Ministr vnitra Sušílkumár Šinde v televizi NDTV apeloval na to, aby lidé památku zesnulé ženy uctili poklidně. "Prosím, nechoďte do ulic," žádal. Ke klidu vyzval rovněž šéf policie v Dillí. Premiér Singh prohlásil, že případ brutálního znásilnění by měl být podnětem ke změnám týkajícím se ochrany žen před násilím. "Možná prohrála svůj boj o život, ale na nás teď je zajistit, aby její smrt nebyla zbytečná," uvedl.

Případ nutí indickou vládu k debatě o mimořádném trestu. Nejvyšší sazbou pro pachatele znásilnění je nyní doživotí. Ministr vnitra Šinde už ale hovořil o možnosti těžšího trestu v mimořádně brutálních případech. V Indii se trest smrti vykonává jenom výjimečně, od roku 2004 byly popraveny pouze dvě osoby - muž, který znásilnil a zabil školačku, a jediný z atentátníkům, který přežil teroristické útoky v Bombaji z roku 2008.

 

Útok na mladou ženu, studentku medicíny, se odehrál 16. prosince. Skupina mužů ji zbila železnými tyčemi a znásilnila v autobuse, kterým cestovala se svým přítelem. Také jeho násilníci zbili. Dívka utrpěla závažná poranění a začaly jí selhávat životně důležité orgány. V polovině tohoto týdne byla po deseti dnech hospitalizace v nemocnici v Dillí převezena ke specializované léčbě do Singapuru.

Indická policie již v souvislosti s útokem zatkla šest lidí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist