Zvláštní zmocněnec OSN a Ligy arabských států Lachdar Brahímí v pondělí jednal se syrským prezidentem Bašárem Asadem o možnostech řešení ozbrojeného konfliktu mezi vládními silami a opozicí. Oba také jednali obecně o podmínkách v této blízkovýchodní zemi, kde za 21 měsíců bojů zahynulo přes 44 000 lidí, napsala bez dalších podrobností agentura Reuters.
Boje v Sýrii nadále pokračují, povstalci dnes hlásí sestřelení vládního letounu.
"Řekl jsem mu o postojích v zahraničí a o setkáních s různými představiteli v regionu a v cizině," řekl Brahímí. "Situace v Sýrii je stále důvodem k obavám. Doufáme, že všechny strany pracují na řešení, jak syrský lid požaduje."
Brahímí se s autoritářským prezidentem Asadem sešel již po třetí. Do Damašku nyní přicestoval vozem z Libanonu, protože mezinárodní letiště v syrské metropoli není možné kvůli bojům v okolí využít.
Cizincům v Sýrii hrozí únosy, za trojici rukojmí žádají únosci přes půl milionu eur - čtěte ZDE
Dnešní setkání se uskutečnilo jen několik hodin po nedělním náletu na pekárnu ve středosyrské provincii Hamá, kde podle některých zdrojů zahynulo přes 60 lidí. Brahímí od svého zářijového nástupu do této funkce učinil podle AP jen malý pokrok k vyřešení konfliktu, hlavní překážkou je především fakt, že žádná ze stran nechce usednout ke společnému jednacímu stolu.
Syrská vláda považuje povstalce z teroristy, které podporuje zahraničí s cílem zničit zemi. Opozice zase tvrdí, že Asad má na svědomí příliš mnoho lidí, takže nemůže být součástí řešení krize.
Povstalci dnes oznámili, že se jim podařilo protileteckými zbraněmi sestřelit v Hamá armádní bitevník, který letěl v nízké výšce nad územím dobytým rebely. Incident se údajně odehrál v jedné z alávitských vesnic, které doposud byly k režimu loajální. Zprávu podle Reuters není prozatím možné ověřit. Pokud se ale informace potvrdí, bude to pro opozici znamenat již několikátý úspěšný sestřel vládních strojů.
Opozice podle DPA rovněž uvedla, že vládní síly při leteckém útoku v provincii Homs použily "otrávený plyn". Šest povstaleckých vojáků se prý udusilo a dalších 71 lidí bylo hospitalizováno s problémy s dýcháním a s nevolností. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes nicméně označil možné použití chemických zbraní za Asadovu politickou sebevraždu, proto šéf ruské diplomacie nevěří, že je Damašek nasadí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist