Kontroverzní návrh nové egyptské ústavy patrně získal většinu kladných hlasů. Vyplývá to z předběžných výsledků závěrečné etapy referenda o ústavě, které vládní Muslimské bratrstvo zveřejnilo na svých internetových stránkách.

Jak upřesnila agentura Reuters, ve druhé a závěrečné fázi referenda se pro návrh ústavy vyslovilo více než 70 procent hlasujících. Celkem tak sporná ústava dostala souhlas od téměř 64 procent hlasujících. Oficiální výsledky budou oznámeny až za několik dní.

Předběžné výsledky potvrdil podle Reuters také nejmenovaný oficiální činitel hlavní egyptské opoziční skupiny, která vedla kampaň proti návrhu ústavy. Podle něj neoficiální údaje naznačují, že dokument byl schválen; dodal ale, že to dál prohloubí rozkol v Egyptě.

Opozice chtěla vládu donutit k vypracování nového návrhu ústavy. Na nynější předloze se podíleli hlavně islamisté z Muslimského bratrstva, což je pro liberální část společnosti nepřijatelné.

První kolo hlasování se konalo 15. prosince a druhé v sobotu 22. prosince.

Během sobotního hlasování vyvolala nervozitu překvapivá rezignace viceprezidenta Mahmúda Mekkiho, a krátce na to i oznámená a vzápětí dementovaná demise guvernéra egyptské centrální banky Farúka Ukdy. Mekki svůj odchod v prohlášení zdůvodnil nesouladem mezi politickou prací a svou původní profesí soudce.

 

"Uvědomil jsem si před časem, že povaha politiky se neslučuje s mou profesí soudce," napsal Mekki v rezignačním dopisu. Poprvé prý svou demisi nabídl už minulý měsíc, ale vývoj událostí ho přiměl zůstat. Podle agentury AP může být spěšný Mekkiho odchod reakcí na politiku islamistického egyptského prezidenta Muhammada Mursího.

Už v minulosti viceprezident prohlašoval, že po přijetí ústavy svou státní funkci opustí. Schvalovaná ústava post viceprezidenta ruší.

Související